Wysokość uzyskanej dotacji na budowę sali spotkań z zapleczem kuchennym to 250 000 zł. Wkład własny nie był wymagany. W ramach tego zadania oddany zostanie do użytku parter budynku, w którym będzie się mieścić sala spotkań z zapleczem kuchenno-gospodarczym i sanitarnym dla Koła Gospodyń Wiejskich. Projekt przygotowało biuro Święciński ARCHITEKCI.
Kuchnia będzie zasilana słoneczną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznych umieszczonych na dachu budynku. Zastosowane zostaną nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne o wysokiej sprawności. Pozwoli to obniżyć nie tylko ujemne oddziaływanie na środowisko przyrodnicze, ale i koszty wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Drugim innowacyjnym elementem jest zastosowanie ekranu elektronicznego, który będzie pełnił rolę informacyjno-edukacyjną, również zasilanego energią elektryczną z instalacji PV. Na ekranie tym będą wyświetlane ważne informacje o Łękach Dukielskich i Gminie. Wyświetlana będzie też on-line wizualizacja pracy systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na dachu budynku. Cały obiekt będzie pełnił rolę edukacyjną, szkoleniową i informacyjną, a to wszystko za sprawą energii słonecznej pozyskiwanej przez wykonaną instalację PV.
Wielofunkcyjne Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich ma być oddane do użytku w 2022 roku. Całkowity koszt budowy obiektu wynosi 4 mln 600 tys. złotych. Projekt jest wspierany finansowo przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Dukla, LGD "Kraina Nafty - PROW 2014-2020 - z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" oraz Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
red.