Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 21:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leśnicy zapraszają do Leśnych Kompleksów Promocyjnych

Gdy instytucje i budynki są zamykane na czas epidemii, las pozostaje wciąż otwarty. A przygotowane przez leśników ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne pozwalają łączyć spacery z poznawaniem przyrody.
Leśnicy zapraszają do Leśnych Kompleksów Promocyjnych

Autor: Kaja Hrabal, Nadleśnictwo Stuposiany

- Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie funkcjonują dwa duże, zwarte kompleksy leśne, charakterystyczne dla polskiej części Karpat Wschodnich, tworzące Leśne Kompleksy Promocyjne: "Lasy Bieszczadzkie" i "Lasy Birczańskie" - informuje Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie. Dodaje, że są one najlepszym, reprezentującym zmienność warunków siedliskowych i drzewostanów obszarem do prowadzenia badań naukowych, zajęć z edukacji przyrodniczej i tworzenia szlaków turystycznych.

LKP "Lasy Bieszczadzkie" zajmuje prawie 70 tysięcy hektarów i leży na terenie Nadleśnictw Baligród, Cisna, Lutowiska i Stuposiany.

To teren niezwykle bogaty przyrodniczo – są tu dwa parki krajobrazowe, dziewięć rezerwatów przyrody oraz szereg innych form ochrony przyrody.

- W trudnym dla wszystkich, także dla leśników 2020 roku, funkcjonowanie bieszczadzkiego LKP było ograniczone z uwagi na obostrzenia i niepewną sytuację finansową - przyznaje Katarzyna Miłek. I dodaje, że niektóre przedsięwzięcia zostały odwołane, a inne odroczone.

Nowy szlak, ławeczki i wieża widokowa

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród współdziałali w tym roku z Gminą Solina. Otwarty został "Szlak rowerowy pod Korbanią". Zmieniony został też przebieg trasy i uzupełnione oznaczenia na gminnym szlaku Myczków-Wola Matiaszowa. Działania w całości były finansowane przez samorząd.

Ustawione zostały też trzy ławeczki: w Jawornem, Studennem i w Łopience.

Nadleśnictwo Stuposiany, administrujące cieszącymi się dużą popularnością obiektami: zagrodą żubrów oraz Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, w tym roku powitało milionowego turystę, odwiedzającego bieszczadzkie żubry.
Zakończono też budowę wieży widokowej na szczycie Jeleniowatego (czytaj TUTAJ).

W części LKP "Lasy Bieszczadzkie", zarządzanej przez Nadleśnictwo Lutowiska zainicjowano kilka projektów.


Marta Ziemniewicz, Nadleśnictwo Lutowiska

Współdziałając ze Stowarzyszeniem Aktywnych Poszukiwaczy Historii "Karpaty" ukończono prace nad odsłonięciem fundamentów byłej strażnicy niemieckiej z okresu II wojny światowej w miejscowości Studenne. Teren został odkrzaczony, a fundamenty zabezpieczone i przygotowane do udostępnienia dla turystów. W sąsiedztwie stanęła również tablica informacyjna na temat tego obiektu.

Panorama Bieszczadów Wysokich

Wyremontowano też parking wraz z drogą dojazdową i zjazdem indywidualnym z drogi wojewódzkiej nr 894 na punkcie widokowym Polana Ostre. RDLP w Krośnie zapowiada, że w tym miejscu ma powstać platforma widokowa, z której będzie można obserwować panoramę Bieszczadów Wysokich. Udostępnione też będzie miejsce ogniskowe, toalety, ławki i parking przystosowany dla autokarów.

Nadleśnictwo Lutowiska odsłoniło już szczytową część Kamienia-Dwernika, przez usunięcie podrostów. - Pozwala to na oglądanie całego pasma polskich połonin - informuje Katarzyna Miłek.

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Rzeszowa z okazji 50-lecia Stowarzyszenia postawiło ławkę pamiątkową na przecięciu ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych "Kamień Dwernik" i "Przez Bieszczadzki Las".

Zadbano też o szlaki turystyczne. Stowarzyszenie "USTYAN" w ramach realizacji projektu pn. „…Pilnujcie mi tych szlaków…” - podniesienie atrakcyjności Szlaku Papieskiego, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski przygotowuje i oznacza Szlak Papieski na odcinku pokrywającym się z niebieskim szlakiem PTTK na trasie Przysiółek Wydrne – Teleśnica Oszwarowa.

Nadleśnictwo Lutowiska rozpoczęło także prace nad przygotowaniem dwóch stanowisk przystosowanych dla kamperów w Smolniku.

LKP "Lasy Birczańskie" na Pogórzu Przemyskim

Kompleks zajmuje blisko 30 tys. ha na granicy Karpat Wschodnich i Zachodnich. - Niemal w całości pokryty jest lasami piętra pogórza i regla dolnego, na bardzo żyznych siedliskach, gdzie bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt współistnieje z licznymi zabytkami historyczno-kulturowymi - informuje Katarzyna Miłek.

W Leśnych Kompleksach Promocyjnych nie było w tym roku możliwe zrealizowanie wielu spotkań, szkoleń, ani zakrojone na większą skalę doskonalenie infrastruktury, służącej odwiedzającym tutejsze lasy.


Piotr Nieckarz, Nadleśnictwo Bircza

Nadleśnictwo Bircza uczestniczyło m.in. w akcji #SadziMY, w trakcie której rozdano 3000 sadzonek drzew leśnych. Rozstrzygnięto też przetarg na remont ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej "Krępak". Prace mają się zakończyć w grudniu.

- W nadziei, że odroczone projekty zostaną urzeczywistnione już niedługo, leśnicy dokładają starań, aby stosując się do obostrzeń, udostępniać cenny leśny obszar naukowcom i turystom - tłumaczy Katarzyna Miłek. - O celowości tych działań świadczy duży w tym roku wzrost odwiedzających podkarpackie lasy - dodaje.

opr. tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ