Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 11:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstaną domy dla nietoperzy na zabytkowej cerkwi w Rzepniku

W ramach projektu pn. „Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim” powstaną hibernakulum dla nietoperzy żyjących w gminie Wojaszówka. Nowe domy dla latających ssaków mają być umieszczone na zabytkowej cerkwi w Rzepniku pw. Św. Paraskewy.

Projekt dotyczy ochrony zagrożonych gatunków nietoperzy, a w szczególności gatunków: nocek duży, podkowiec mały, mopek. Dzięki realizacji zadania zostanie zmienione poszycie dachowe na zabytkowej 108-letniej cerkwi w Rzepniku pw. Św. Paraskewy, która od 1945 użytkowana jest jako rzymskokatolicki kościół filialny parafii w Łękach Strzyżowskich. Źródła historyczne podają, iż akt erekcyjny cerkwi greckokatolickiej pochodzi z roku 1581, natomiast w 1912 roku dawną cerkiew drewnianą zastąpiła murowana, usytuowana na wzniesieniu.

W wyniku współpracy Gminy Wojaszówka z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz chiropterologiem Rafałem Szkudlarkiem, ponad pięć lat temu zrodził się pomysł polepszenia bytu nietoperzy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie na bazie badań chiropterologicznych zawnioskowała z projektem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o pozyskanie środków na ten cel z Unii Europejskiej.

W I etapie realizowanego zadania wykonano projekt. Obecnie trwa realizacja II etapu, w ramach którego zostanie wyremontowana więźba dachowa, blacha, rynny i okucia oraz powstanie hibernakulum dla nietoperzy. Prace remontowe mają na celu zachowanie letnich stanowisk nietoperzy, jednocześnie ochraniając zabytkową świątynię. W chwili uszkodzenia poszycia dachowego nietoperze niestety utraciły bezpieczny azyl. Zadanie ma również na celu prace adaptacyjne, stwarzające warunki do zajmowania nowych stanowisk hibernacyjnych. Równie ważnym celem zadania jest uwrażliwienie i zwiększenie świadomości lokalnej społeczności na ochronę nietoperzy, próba zmiany ich nastawienia do tych nietypowych i ciekawych ssaków.

Na realizację zadania pozyskano środki w wysokości ponad ćwierć miliona złotych, z czego 85% kwoty pochodzi z środków europejskich, natomiast pozostałe 15 % pochodzą z budżetu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wykonawcą prac jest Zakład Budowlany Frysztak Wacław Drogoń. Zakończenie prac planuje się wiosną 2021 roku.

red.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ