Organizatorzy przypominają, że pierwotnie konferencja miała odbyć się w marcu. Udało się zrealizować jej pierwszy etap – pszczelarze posadzili w Krośnie 400 sadzonek drzew miododajnych, które dostarczyła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych za pośrednictwem Nadleśnictwa Baligród.
Z przyczyn epidemiologicznych tegoroczne spotkanie w ramach konferencji "Zielony Parasol" jest możliwe jedynie w formie online. Odbędzie się w sobotę (12 grudnia).
Jej organizatorami są Stowarzyszenie Polska Ekologia i Koło Pszczelarzy w Krośnie przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Partnerami konferencji są Stowarzyszenie Polska Ekologia, PWSTE w Jarosławiu i RDLP w Krośnie.
Tematyka poświęcona jest roli pszczół w ekosystemach oraz sposobom ochrony tych owadów, a zarazem przeciwdziałania zamieraniu zapylanych przez nie roślin.
- Dla uczestników konferencji przygotowaliśmy pakiety informacyjne, a także atrakcyjne gadżety i zestawy do degustacji, złożone z miodu i oleju rzepakowego - mówi Marek Barzyk, pomysłodawca i organizator konferencji. - Jesteśmy pewni, że pszczelarze, szczerze zaangażowani w rozpowszechnianie wiedzy na temat przyrodniczego znaczenia pszczół, docenią ten skromny gest.
Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu, powinny zarejestrować poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: TUTAJ
Z przyczyn organizacyjnych limit uczestników wynosi 300 osób.
- Zachęcamy do uczestnictwa, wysłuchania interesujących referatów i dyskusji na niezmiennie aktualne tematy, związane z pszczelarstwem, przyrodniczego znaczenia pszczół i sposobów przeciwdziałania grożącej im chemizacji środowiska - dodaje Marek Barzyk.
W programie "Zielonego Parasola" znalazły się między innymi tematy hodowli i ochrony pszczelich rojów, występowania i kondycji miododajnych roślin, znaczenia produktów pszczelich w medycynie oraz pszczelarstwa na terenie Polski i Ukrainy, promocji rodzimych gatunków krzewów, a także występowania gatunków, zagrażających pszczołom.
tom
zdjęcia: Tomasz Jefimow