Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:31
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W krośnieńskim szpitalu ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Pierwszą osoba, która została zaszczepiona w Krośnie jest Piotr Czerwiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II. Szef krośnieńskiej lecznicy zaznacza, że swoim przykładem chce pokazać, że warto się szczepić. - Dla nas najważniejsza jest profilaktyka i zabezpieczenie pracowników - mówi.
W krośnieńskim szpitalu ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Autor: Tomasz Jefimow

Krośnieński szpital w pierwszym transporcie otrzymał szczepionki, które pozwolą na zaszczepienie 75 osób. - Następne dawki będą sukcesywnie dostarczane w kolejnych dniach - mówi Piotr Czerwiński.

W pierwszej kolejności, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, programem objęci są pracownicy służby zdrowia. - Chęć przyjęcia szczepionki w naszym szpitalu zadeklarowało 300 osób - mówi Piotr Czerwiński.

To ok. 30 procent personelu medycznego i niemedycznego krośnieńskiej lecznicy. Szef szpitala zaznacza, że to duża skala. - Nie zapominajmy, że jest gro pracowników, a myślę, że nawet około 200, którzy przeszli już tę chorobę i oni w pierwszej kolejności nie muszą się szczepić - mówi Piotr Czerwiński. I dodaje, że kolejni pracownicy szpitala w najbliższych dniach zapiszą się na szczepienie.

Dyrektor lecznicy zaznacza, że dla niego najważniejsza jest profilaktyka i podjęte działania, które sprawdziły się podczas pandemii. - Sądzę, że szczepionki, na które oczekiwaliśmy na pewno uchronią służbę zdrowia od kolejnych fal i "wąskich gardeł" - mówi.

Wśród personelu medycznego, który przyjął dziś (30 grudnia) szczepionkę był Jacek Mrozek, kierownik oddziału dziecięcego krośnieńskiego szpitala. - Jestem pediatrą i zwolennikiem szczepień - mówi. Zaznacza, że w tym przypadku nie można mówić o indywidualnym zabezpieczeniu przed chorobą, tylko o zabezpieczeniu społecznym.

Jacek Mrozek przypomina, że wiele chorób dzięki szczepionkom przeszło do historii. - Przez ponad 30 lat swojej pracy zawodowej miałem styczność z chorobami, które dzięki szczepieniom już później nie występowały - mówi.

Mariusz Szepelak, internista, specjalista chorób zakaźnych dodaje, że warto się zaszczepić. - To jedyna możliwość walki z SARS-CoV-2 - zaznacza.

W "etapie 0" szczepieni są pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek.

W kolejnym etapie szczepieni mają być m.in. pensjonariusze DPS-ów czy ZOL-i, a także służby mundurowe i osoby powyżej 60. roku życia.

Później szczepione będą kolejne osoby – młodsze i wykonujące mniej strategiczne z punktu widzenia walki z epidemią zawody. Priorytet mają mieć osoby z chorobami współistniejącymi oraz osoby pracujące w zawodach wymagających częstego kontaktu z innymi.

tom
zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama