Opracowanie powstało na podstawie danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie (w tym: Domów Pomocy Społecznej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy w Krośnie), Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie oraz Wydziału Spraw Obywatelskich UMK.
Każda z tych jednostek przedstawiła mniej lub bardziej szczegółowe informacje. Raport liczy ponad 40 stron. Zawiera on opis działań podejmowanych przez poszczególne instytucje od początku pandemii.
Szpital w podwyższonym stanie gotowości
Nadal utrzymywane jest pełne zabezpieczenie szpitala w postaci: "pre-triage" wejścia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ankietowania oraz weryfikacji temperatury pacjentów.
W oddziałach szpitalnych nie wprowadzono ograniczeń przyjęć planowych oraz nagłych, z wyjątkiem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych, w którym od 8 do 17 stycznia 2021 roku wstrzymano przyjęcia ze względu na pełny stan obłożenia łóżek.
W poradniach specjalistycznych świadczenia ambulatoryjne świadczone są w ramach teleporad, a w przypadku pacjentów wymagających osobistego kontaktu - w poradniach.
Dyrekcja krośnieńskiej lecznicy informuje, że w okresie pandemii nastąpiło wydłużenie średniego czasu oczekiwania na planową hospitalizację i zabiegi. Liczba realizowanych świadczeń spadła o 20-30 proc. w porównaniu do 2019 roku.
Powody, które są wyliczane to m.in.:
- czasowe wyłączenie oddziałów i poradni z przyczyn epidemicznych,
- ograniczenie działalności zabiegowej zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia,
- brak personelu (chorobowe, izolacja, kwarantanna, opieka nad dziećmi z uwagi na naukę zdalną),
- rezygnacja pacjentów ze świadczeń planowych z obawy przed zakażeniem,
- wyłączenie części sal chorych w oddziałach z przeznaczeniem na dodatkowe izolatki,
- wydłużenie czasu przyjęć ambulatoryjnych w poradniach i wykonywania badań diagnostycznych (dodatkowy wywiad, dezynfekcja pomieszczeń, dezynfekcja rąk).
Szpital informuje też, że w grudniu ub. roku uruchomione zostało laboratorium COVID-19. Wykonywane są w nim testy genetyczne metodą RT-PCR, do których wykorzystywana jest wysokoprzepustowa aparatura - możliwa liczba wykonywanych badań wynosi do tysiąca na dobę, a czas oczekiwania na wynik to maksymalnie 6 godzin. Cena badania komercyjnego to 350 zł.
Oddział COVID
Miejsce na odział dla pacjentów zmagających się z koronawirusem jest wydzielone w zaadaptowanej na ten cel części Oddziału Dziecięcego. Dzięki temu krośnieńska lecznica jest gotowa do przyjęć pacjentów z COVID-19 w nagłej sytuacji wzrostu zachorowań. Aktualnie zapotrzebowanie na leczenie pacjentów COVID-19 spełnia Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To 10 łóżek wydzielonych dla pacjentów z koronawirusem.
Pogotowie ratunkowe w Krośnie i powiecie
Na terenie miasta i powiatu działa 7 zespołów ratownictwa medycznego. Ratownicy bazują w 5 lokalizacjach: zespół specjalistyczny i 2 zespoły podstawowe w stacji głównej w Krośnie oraz po jednym zespole podstawowym w podstacjach w Rymanowie, Dukli, Jedliczu i Miejscu Piastowym.
Od początku pandemii w krośnieńskim pogotowiu działają też dwa zespoły transportowe sanitarne służące wyłącznie do transportu pacjentów z rozpoznaniem COVID-19 oraz mobilny zespół pobierania wymazów od pacjentów z podejrzeniem zakażenia w ich miejscu zamieszkania.
Funkcjonują też zespoły transportu sanitarnego. Realizują one transport pacjentów na zlecenie lekarzy POZ.
Dyrekcja SPPR w Krośnie zaznacza, że przy obecnej liczbie nowych zachorowań, stan zabezpieczenia w zakresie ratunkowych świadczeń medycznych dla mieszkańców Krosna jest wystarczający. A w razie kolejnego wzrostu liczby nowych przypadków ("trzecia fala") sprawność działania będzie zależeć od funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, Oddziałów Zakaźnych, Szpitali Jednoimiennych oraz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Dane sanepidu
W obradach sesji rady uczestniczyła Ewa Szybieniecka, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie.
Szefowa sanepidu poinformowała, że w 2020 roku w Krośnie i powiecie krośnieńskim odnotowano 3 807 potwierdzonych zakażeń koronawirusem. 1 302 wśród mieszkańców Krosna. Od początku tego roku statystyki wzrosły i 193 zakażenia (54 w Krośnie).
- Sytuacja jest stabilna - ocenia Ewa Szybieniecka. - Dziennie testami PCR potwierdzanych jest średnio 10-15 zakażeń.
Szczepienia w Krośnie
W Krośnie zaszczepiono już ok. 1500 mieszkańców. - Odczynów poszczepiennych odnotowaliśmy tylko jeden - zaznacza Ewa Szybieniecka. - Myślę, że populacja będzie się uodparniała dosyć dobrze - dodaje. I szacuje, że w połowie roku już dosyć dużo mieszkańców będzie uodpornionych przeciwko COVID-19.
Testy nauczycieli
W przyszłym tygodniu (7 lutego) rozpocznie się kolejne badanie przesiewowe nauczycieli klas I-III a tydzień później nauczycieli przedszkoli.
W pierwszej turze, przed powrotem uczniów do szkół, wykonanych zostało 500 badań. - Tylko u trzech pracowników wykryto koronawirusa - informuje szefowa krośnieńskiego sanepidu. - To nawet niższy odsetek niż średnia krajowa - zaznacza.
Po tygodniu funkcjonowania szkół podstawowych sytuacja jest dobra. - Tylko jedna placówka musiała zawiesić zajęcia w I klasie, ze względu na zachorowanie ucznia - podkreśla Ewa Szybieniecka.
Tomasz Jefimow
zdjęcia: Krosno112.pl