Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:41
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chorzy walczą o równy dostęp do nowoczesnego leczenia raka płuca. Podpisz petycję online w czasie pandemii

Społeczność chorych na raka płuca i ich bliskich, zrzeszona na facebookowej grupie "Rak płuca - grupa pacjencka", walczy o refundację nowoczesnych terapii w leczeniu raka płuca. Te dla pacjentów są niedostępne. Trwa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie.
Chorzy walczą o równy dostęp do nowoczesnego leczenia raka płuca. Podpisz petycję online w czasie pandemii

Autor: fot. pexels.com

- Niestety, polscy chorzy drobnokomórkowego raka płuca nadal leczeni są tak samo od ponad 20 lat - czytamy w petycji skierowanej do rządu. - Rak ten jest szczególnie agresywny, rozpoznawany zazwyczaj na etapie zaawansowanego stadium choroby. Leczony standardowo, rzadko daje szanse na przeżycie dłuższe niż rok od diagnozy.

Chorzy na DRP i ich rodziny czują się traktowani niesprawiedliwie, dyskryminowani, bezzasadnie porzuceni w chorobie. Chcą wyrównania szans na leczenie wszystkich chorujących, bez względu na rodzaj raka.

Rak płuca rocznie zabija ponad 23 tysiące Polaków, a dzienna liczba zgonów podczas pandemii zbliżyła się do 80.

- Przez wiele lat rak płuca leczony był przede wszystkim standardową chemioterapią i radioterapią - tłumaczy Małgorzata Maksymowicz, która reprezentuje pacjentów chorujących na raka płuc. - Dopiero od kilku lat pojawiać się zaczęły nowe opcje terapeutyczne: leczenie celowane i immunoterapia. Z tych dobrodziejstw rozwoju medycyny mogli skorzystać ci chorzy, którym los przydzielił niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) – w efekcie kolejnych decyzji refundacyjnych uzyskali dostęp do nowych, skuteczniejszych leków.

Chorzy na drobnokomórkowego raka płuca stanowią około 15 proc. chorych na raka płuca. Co roku jest on rozpoznawany u około 3 500 Polaków.

Lekarze, pacjenci i ich bliscy walczą, by do leczenia została włączona immunoterapia i immunochemioterapia atezolizumabem. - Niestety są one często nieosiągalna dla zwykłego pacjenta z względu na cenę - tłumaczą.

Członkowie grupy pacjenckiej "Rak płuca" zaznaczają, że z tego leczenia korzystają już mieszkańcy takich krajów europejskich, jak: Austria, Belgia, Dania, Grecja, Niemcy czy Słowenia.

- Dotychczasowe obserwacje wskazują na wysoką skuteczność tego leczenia u tych chorych, którzy zareagowali na tę terapię – wydłużenie czasu przeżycia, przy zachowaniu dobrej kondycji - opisuje Małgorzata Maksymowicz.

Lidia Inglot dodaje, że poprzednia petycja grupy przyniosła ogromny sukces. - Pacjenci z niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NDRP) z dniem 1 stycznia 2021 roku otrzymali już możliwość skorzystania z refundowanego leczenia nowoczesnymi lekami - informuje.

Petycję można podpisać na portalu petycjeonline.com (TUTAJ).

red.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama