Krosno, miasto położone w południowo-wschodniej Polsce już w XVIII wieku słynęło z wysokiej klasy rzemieślników - osób, które własnoręcznie wykonują usługi czy produkty dla lokalnych, jak również ogólnopolskich społeczności. W ostatnich latach następuje przyspieszona marginalizacja roli mistrzów w swoim zawodzie na rzecz usług prowadzonych w dużych sieciach handlowych czy też franczyzowych. Proces związany z przekazywaniem wiedzy w relacji "uczeń-mistrz", niezwykle popularyzowany w dziejach naszego kraju został zahamowany - wielu mistrzów rzemiosła nie doczeka się następców, a ich działalność zostanie zakończona wraz z ich odejściem. Głównym celem projektu jest "ocalenie od zapomnienia" tych, którzy jeszcze prowadzą swoją działalność w obrębie miasta Krosna - między innymi: zakłady szewskie, jubilerskie, fotograficzne, fryzjerskie, szklarsko-ramiarskie, grawerzy szkła, piekarze, cukiernicy, hutnicy, wędliniarze czy krawcy tworzący ubrania z lnu, materiału, który w przeszłości rozsławiał Krosno na cały świat.
- Opowiedzenie ich historii odbędzie się na przełomie 6 miesięcy, za pomocą cyklu fotoreportaży połączonych z wywiadami dźwiękowymi, w rezultacie pozwoli to na powstanie interaktywnych fotokast - form multimedialnych opowieści, których walory odbiorcze są w dzisiejszym świecie niezwykle atrakcyjne zwłaszcza dla młodego odbiorcy, który oprócz zwykłych statycznych treści w formie zwykłych odbitek zdjęć, chce oglądać materiały kreatywne, łatwo dostępne i przede wszystkim ukazane dynamicznie - mówi Przemysław Niepokój-Hepnar o swoim niepowtarzalnym projekcie.
Krótki biogram:
Przemysław Niepokój-Hepnar - krośnianin, artysta fotograf, czterokrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wielokrotny laureat najważniejszych międzynarodowych konkursów fotograficznych, odznaczony medalem za zasługi dla fotografii polskiej w 100-rocznicę odzyskania niepodległości, laureat nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W fotografii interesuje go człowiek w ujęciu dokumentalnym i reporterskim.