Marsz szlakami Karpat i Sudetów, ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami. Szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.
Wędrówka (ok. 700 kilometrów górskimi szlakami) rozpoczęła się w sobotę (23 stycznia) w Ustrzykach Górnych. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo ok. 70 km.
W piątek (19 lutego) rozpocznie się drugi etap akcji – wędrówka z Komańczy do Dukli. O godz. 11:00 sprzed stacji kolejowej w Komańczy wolontariusze wyruszą na szlak do Woli Piotrowej. 19-kilometrowa trasa będzie wiodła czerwonym i żółtym szlakiem.
W sobotę (20 lutego) do przejścia będzie 25 kilometrów – żółtym i czerwonym szlakiem z Woli Piotrowej do Rymanowa-Zdroju. Start o godz. 6:00.
W niedzielę (21 lutego) wolontariusze o godz. 6:00 wyruszą z Rymanowa-Zdroju, by szlakiem czerwonym i żółtym dotrzeć do Dukli. Dystans do pokonania to 19 kilometrów.
Dominik Dobrowolski zaznacza, że każdy może dołączyć do marszu. - Ale musi być samodzielny i samowystarczalny. We własnym zakresie musi też zapewnić sobie transport i noclegi.
Więcej informacji pod nr tel. 697092978, bądź mail: [email protected]
#MniejPlastiku
Marszowi towarzyszy plenerowa wystawa, która jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku. Można ją już oglądać na Rynku w Krośnie.
Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wystawa prezentuje artystyczne zdjęcia śmieci, pozbierane podczas zeszłorocznej akcji #BałtyckaOdyseja. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.
- Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy - mówi Dominik Dobrowolski.
Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Patronat nad akcją objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.
tom
zdjęcia: FB Górska Odyseja, Krosno112.pl