Szkoła w Zręcinie to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystają z jednego z trzech formatów zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
- Misją jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu - tłumaczy Anna Dąbrowska z Centrum Nauki Kopernik. Dodaje, że zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów. - Wymaga to zaprojektowania nowych rozwiązań. Dlatego wprowadzono takie, które wzbudzają ciekawość uczniów i wspierają ich w nauce.
We wtorkowych (16 lutego) zajęciach wzięli udział uczniowie klas II-VIII szkoły w Zręcinie.
- Stało się to dzięki inicjatywie opiekunów i dzieci naszego Koła Naukowego "Być jak Ignacy" - mówi Paweł Przetacznik, dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie.
Dyrektor dodaje, że wspólne eksperymentowanie było ogromnym przeżyciem dla uczniów. - Rozbudza ciekawość poznawczą i zachęca do samodzielnego prowadzenia doświadczeń w domu, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku - mówi. Zaznacza, że uczniowie przekonali się, że do uprawiania nauki niekoniecznie potrzebny jest im specjalistyczny sprzęt.
Podczas 35-minutowych zajęć, w małych grupach, uczniowie poznawali zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. - Dowiedzieli się m.in. jak działają półkule magdeburskie i przyjrzeli się działaniu tunelu aerodynamicznego - opowiada Anna Dąbrowska.
- Była to okazja do uczestniczenia w zajęciach, które są inne niż te prowadzone w szkole - mówi Paweł Przetacznik. I dodaje, że dzieciom bardzo przypada do gustu, kiedy uczą się bawiąc.
- Wspólnie z prowadzącymi uczniowie wykonywali proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką - mówi Anna Dąbrowska. - A nasi Edukatorzy, stosując angażujące metody nauczania, pokazali młodzieży, że naukę może praktykować każdy.
Organizatorami przedsięwzięcia były Ewa Drożdzal i Dorota Prętnik, opiekunki Koła Naukowego "Być jak Ignacy" w Zespole Szkół w Zręcinie. Paweł Przetacznik podkreśla, że to właśnie w ramach działalności tego koła uczniowie mogą z pasją poświęcać się nauce i z sukcesami realizować wiele zadań w ramach ogólnopolskiego programu PGNiG Być jak Ignacy.
- Dzięki zaangażowaniu uczniów i opiekunów w ubiegłym roku Zespół Szkół w Zręcinie otrzymał prestiżowy tytuł Naukowej Szkoły Ignacego w województwie podkarpackim i nagrodę 8 tys. zł - zaznacza dyrektor Przetacznik.
tom
zdjęcia: Centrum Nauki Kopernik, Zespół Szkół w Zręcinie