Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W krośnieńskim szpitalu lekarze wykonują ponad pół tysiąca protezoplastyk rocznie

"Szyte na miarę" implanty biodrowe będą wszczepiane pacjentom w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Oddział ortopedii krośnieńskiej leczniczy dynamicznie się rozwija. W planach jest uzupełnienie bloku operacyjnego o wysokospecjalistyczny sprzęt.
W krośnieńskim szpitalu lekarze wykonują ponad pół tysiąca protezoplastyk rocznie
Dr n. med. Daniel Pyrka - Kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego, specjalista ortopedii i traumatologii

Autor: fot. Tomasz Jefimow

Oddział Urazowo-Ortopedyczny krośnieńskiego szpitala oprócz pomocy pacjentom po urazach leczy chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów.

- Rocznie wykonujemy ponad pół tysiąca protezoplastyk - mówi dr n med. Daniel Pyrka, kierownik oddziału. - Głównie stawów biodrowych i kolanowych.

Na krośnieńskiej ortopedii leczone są też osoby, które cierpią w wyniku obluzowania implantów. - W ostatnich latach rośnie ich liczba - mówi Daniel Pyrka. I podkreśla, że ma to związek z postępującym starzeniem się społeczeństwa, wzrostem średniej życia, a przede wszystkim ogromną ilością wymian stawów na sztuczne. - Te wykonane w ostatnich kilku dekadach powodują teraz gwałtowny wzrost zapotrzebowania na zabiegi rewizyjne - tłumaczy.

Leczeni są też pacjenci, którzy wymagają artroskopii stawów: kolanowych, barkowych i skokowych.

- Zajmujemy się leczeniem nabytych deformacji narządu ruchu, zespołów uciskowych, zaburzeń zrostu kostnego, a także szeregiem innych schorzeń narządu ruchu - wylicza Daniel Pyrka.

W tym roku krośnieńscy ortopedzi rozpoczną szkolenia, które umożliwią im operowanie chorych z urazami miednicy, a także kręgosłupa szyjnego i piersiowego

Gwałtowny rozwój technologiczny w ortopedii

- Powoli zapominamy o implantach bezcementowych produkowanych w technologiach 2D, czy implantach cementowanych - zaznacza Daniel Pyrka. I tłumaczy, że teraz nauka zwraca szczególną uwagę na procesy łączenia tkanki kostnej z elementami implantu. - Coraz powszechniejsze stają się implanty wykonane z materiałów o budowie praktycznie identycznej z tkanką kostną. Te cechują się niezwykłą biokompatybilnością z tkanką kostną biorcy.


Implant biodrowy typu MDM (Modular Dual Mobility) i część panewkowa implantu biodrowego wykonana w technologii 3D (Tritanium Cup) - Stryker

Kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego dodaje, że nowe możliwości stwarzają m.in. druk 3D stopów tytanu i tantalu.


Powierzania implantów wykonanych w technologii 3D (z lewej), budowa przestrzenna tkanki kostnej (z prawej) - archiwum Daniela Pyrki

- W praktyce przekłada się to na wiele korzyści dla pacjentów, z których najważniejsze są pierwotna stabilność implantu - wylicza Daniel Pyrka. - A możliwość chodzenia pacjenta z pełnym obciążeniem zaraz po zabiegu, połączona z długowiecznością i wytrzymałością implantu przyczyniają się do poprawy jakości życia i satysfakcji chorych po protezoplastyce stawów.

Rozwój krośnieńskiej ortopedii

W najbliższych tygodniach krośnieńscy lekarze będą wszczepiać nowe implanty stawów kolanowych i biodrowych.

- Będziemy dysponować endoprotezami od wiodących producentów światowych - mówi Daniel Pyrka. I dodaje, że aktualnie wprowadzane są implanty typu custom made ("na miarę"). - Do niedawna stosowane głównie w ortopedii onkologicznej - tłumaczy dr Pyrka. - W zaawansowanej fazie produkcyjnej są już pierwsze implanty typu cistom made dla chorych wymagających zabiegów rewizyjnych.


Projekt implantu typu Custom Made - Lima Corporate

Kierownik krośnieńskiej ortopedii wspólnie z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie szukają rozwiązania, które pomoże im doposażyć oddział w nowoczesną kolumnę artroskopową. Wsparcie wyrazili również przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, a zarazem członkowie Rady Społecznej krośnieńskiej lecznicy: dr inż. Joanna Bril i Jerzy Borcz oraz poseł RP Piotr Babinetz.

- Kolumna artroskopowa umożliwia obrazowanie stawów w technologii 4K - tłumaczy Daniel Pyrka. - Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mogli nieść pomoc pacjentom wymagającym artroskopii z zastosowaniem nowego, wysokospecjalistycznego sprzętu.

Lekarze się szkolą

Daniel Pyrka planuje otwarcie w krośnieńskim oddziale ośrodka szkoleniowego. - Młodzi lekarze będą mieli szansę udziału w zajęciach teoretycznych oraz bezpośrednio przy stole operacyjnym - tłumaczy. I dodaje, że podczas wstępnych rozmów firmy produkujące sprzęt medyczny wyraziły aprobatę i chęć wzięcia udziału w projekcie. Przygotowane są już wykłady i prezentacje dotyczące technik operacyjnych.

Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama