Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:24
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto dołoży do wymiany kotłów. Maksymalnie 2 tysiące złotych

Program dotacji do wymiany kotłów przyjęli radni miasta na ostatniej sesji. Na ten rok zostało zarezerwowane na ten cel 50 tysięcy złotych. Pieniądze mogą posłużyć mieszkańcom jako dodatkowe finansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".
Miasto dołoży do wymiany kotłów. Maksymalnie 2 tysiące złotych

Autor: fot. UMK

Miasto walczy ze smogiem. Krzysztof Smerecki, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami UM przypomina, że od 2017 roku w Krośnie realizowane były dwa unijne projekty. - Dzięki nim wymieniono ponad 160 kotłów - zaznacza.

Naczelnik Smerecki dodaje, że miejski program powstał w wyniku zainteresowania mieszkańców wymianą kotłów na ekologiczne. Dotacja w wysokości 2 tys. zł jest traktowana jako dodatek do innych programów, z których mogą skorzystać mieszkańcy Krosna. - To przede wszystkim program "Czyste powietrze", który realizuje Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - tłumaczy.

Z tegorocznej, miejskiej dotacji będzie mogło skorzystać około 25 osób. - Ale chcielibyśmy żeby zainteresowanie było dużo większe - przyznaje Krzysztof Smerecki.

Dotację można wykorzystać na wymianę starych kotłów (pieców) na paliwo stałe na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne. Celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie tzw. niskiej emisji, której źródłem jest spalanie paliw stałych. - Te działania będą mieć znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza na terenie miasta Krosna - zaznacza Joanna Niepokój z UM Krosna.

Z pomocy miasta mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele:

  • jednorodzinnych lub wielorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

- Warunkiem jest to aby nieruchomość znajdowała się na terenie miasta - tłumaczy Joanna Niepokój. Dodaje, że dofinansowaniem nie są objęte budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Nabór do programu ma charakter ciągły. Rozpoczął się we wtorek (16 marca). - Wnioski złożone do 15 września będą rozpatrywane w danym roku kalendarzowym, po tym terminie rozpatrywane będą w następnym roku kalendarzowym - tłumaczy Joanna Niepokój.

O jakie dofinansowanie można się starać?

Dotacja udzielana jest w wysokości 95 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu kotła, jednak nie więcej niż 2 tys. zł.

- W przypadku otrzymania dofinansowania na zakup i montaż kotła z innego źródła, dofinansowanie udzielane jest na ten sam zakres, jednak na kwotę, na którą nie było dofinansowania z innego źródła - zaznacza Joanna Niepokój.

Dodaje, że łączna kwota dofinansowania w takim przypadku nie może jednak przekroczyć 100 procent kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski należy składać w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a lub przy ul. Staszica 2.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku dostępne są na stronie internetowej miasta (TUTAJ).

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Komunalnym, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalowej UM Krosna przy ul. Staszica 2, tel. 13 47 43 666, lub mailowo: [email protected].

tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama