Zmobilizowany zespół w składzie: specjalista SL Michał Firlej, podleśniczy Leśnictwa Franków Bartosz Bialik, referent Artur Gargasz oraz stażysta Bartłomiej Sadowski przystąpił do pracy już od wczesnych godzin porannych. Po uzyskaniu odpowiednich zgód od Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska oraz Powiatowego Zarządu Dróg panowie wykonali szereg działań wokół jezdni.
Całość działań zajęła około dwóch godzin. Po wykonaniu odpowiednich pomiarów inicjatorzy rozmieścili drewniane wsporniki, na których zaczepili siatkę odgradzającą rowy melioracyjne od nawierzchni. Chcąc umożliwić odłów zwierząt, w ziemi umieszczono wiaderka przeznaczone do transportu płazów do bezpiecznych miejsc. Korzystając z okoliczności, pracownicy nadleśnictwa uprzątnęli okoliczną przestrzeń. Zgodnie z relacją zespołu, zebrano łącznie dziesięć kilogramów odpadów różnego rodzaju.
Zgodnie z nagraniem wykonanym przez inicjatorów, "Akcja Płazy" przyniosła już pierwsze efekty. Film (zobacz poniżej) ukazuje co najmniej paręnaście osobników uchronionych przed szkodliwym wpływem ruchu samochodowego. Ważną rolę w całym przedsięwzięciu pełni wspomniany wcześniej Michał Firlej, który walnie przyczynił się do pozyskania odpowiednich dokumentów i zgód.
Wyeliminowanie wyjątkowego skrzyżowania w Wietrznie ograniczy też gwałtowne manewry kierowców próbujących ominąć migrujące płazy. Można zatem powiedzieć, że przeprowadzone działania to prawdziwy skok naprzód.
red. Mikołaj Marcinowski
fot. Nadleśnictwo Dukla, Lasy Państwowe