Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zanocuj w lesie. Dla miłośników nocowania na łonie natury jest dostępnych ponad 600 tys. ha

Do tej pory legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46 w całej Polsce. Od 1 maja Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wszystkie nadleśnictwa wyznaczyły w sumie 1,5 tys. ha. Jakie są zasady nocowania w lesie?
Kliknij aby odtworzyć

Pilotażowy program prowadzony był na terenie 44 nadleśnictw w całej Polsce. Na Podkarpaciu legalnie można było nocować w miejscach wyznaczonych przez Nadleśnictwa Cisna i Baligród. Leśnicy przyznają, że rezultaty okazały się przełomowe. Dlatego postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe.

26 nadleśnictw na terenie RDLP w Krośnie wyznaczyło obszary o powierzchni 1500 ha, na terenie których miłośnicy leśnych przygód mogą zgodnie z prawem nocować na łonie natury.

Leśnicy tłumaczą, że miejsca do nocnego biwakowania zostały wyznaczone z dużą starannością i nieprzypadkowo.

- Zlokalizowane są w ciekawych przyrodniczo obszarach i tam, gdzie było to możliwe, w niedalekiej odległości od parkingów leśnych oraz miejsc wyznaczonych do rozpalania ognia - informuje Magdalena Misiorowska z RDLP w Krośnie. Dodaje, że sporadycznie może być na nich udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku. - Jeśli go jednak nie ma, należy przynieść je ze sobą.

Wybierając się do "leśnego hotelu" należy pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. - Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne - mówią leśnicy. Dodają, że akcja "Zanocuj w lesie" skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Wybierając się na nocne biwakowanie należy pamiętać, że decydując się na taką przygodę musimy zapoznać się i dostosować do aktualnego regulaminu korzystania z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" i związanych z nim zaleceń.

- Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu - zaznacza Magdalena Misiorowska. Tłumaczy, że w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

W takim przypadku zgłoszenie nocowania w nadleśnictwie nie jest wymagane.

Zgłoszenie jest wymagane w przypadku nocowania – w wyznaczonych strefach – dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób. Trzeba to zrobić drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

W każdym nadleśnictwie wyznaczony jest też koordynator. Jego dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą. - Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu - przestrzegają leśnicy.

Co trzeba zrobić przed wyruszeniem na nocną wyprawę:

  • ustalić w oparciu o mapę na teren jakiego nadleśnictwa się wybierasz,
  • sprawdzić zasięg i regulamin wybranego obszaru,
  • dowiedzieć się czy i gdzie oraz jak można rozpalać ogień i gdzie ewentualnie zostawić samochód,
  • sprawdzić czy na wybranym terenie istnieją lokalne lub czasowe zagrożenia (np. pojawienie się niedźwiedzi czy brak zasięgu sieci komórkowej).

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej każdego nadleśnictwa, w zakładce Turystyka – Pomysł na wypoczynek.

Leśnicy przypominają, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względu związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

W wyznaczonych przez leśników miejscach do nocowania należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Obowiązuje także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Po zakończeniu biwaku należy przywrócić miejsce do stanu wyjściowego. - Przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (nie zostawiaj po sobie śladów) - informuje Magdalena Misiorowska. Przypomina, że nie wolno wyrzucać pozostałości jedzenia, przyniesionego ze sobą. - Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.

Miłośnicy nocnych wypraw muszą pamiętać, że nie są jedynymi użytkownikami lasu. - Są też nimi rowerzyści, koniarze, myśliwi czy grzybiarze - wylicza Magdalena Misiorowska. - Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i być widoczny dla innych. Można w tym celu używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić w nocy zapalone, widoczne światełko widoczne z daleka.

Gdzie można zanocować w lesie?

Informacje, gdzie można znaleźć dokładne dane geograficzne obszarów znajdują się na stronach nadleśnictw w zakładce Turystyka/ Program "Zanocuj w lesie".

Wszystkie obszary są zaznaczone na mapie Banku Danych o Lasach (TUTAJ). W dolnym menu należy wybrać "Mapy BDL" i potem "Mapa zagospodarowania turystycznego". Aplikację mBDL można też pobrać na swój smartfon. Jest dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

Na mapie kolorami zaznaczono dwa rodzaje obszarów:

  • na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14 kwietnia 2022 r. na całym obszarze, a ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Autor: Tomasz Jefimow
zdjęcia: pixabay.com, Lasy Państwowe



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama