Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:11
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zostać patronem bieszczadzkich goprowców? To proste. Wyjaśniamy

Fundacja "SOS - na Ratunek", która wspiera m.in. ratownictwo górskie i goprowców w Bieszczadach, uruchomiła swój profil na platformie patronite.pl. Pierwszym celem, który chcą osiągnąć ratownicy to uzbieranie pieniędzy na galerię Bieszczadzkich Aniołów w Równi a także specjalny mechanizm do drona.
Jak zostać patronem bieszczadzkich goprowców? To proste. Wyjaśniamy

Autor: GOPR Bieszczady

Fundacja rozpoczęła działanie pięć lat temu. Założyli ją ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Głównym celem, dla którego została powołana to działalność prewencyjna związana z bezpieczeństwem w górach, rozwój ratownictwa górskiego w Karpatach, ratownictwo oraz ochrona i promocja zdrowia, wdrażanie innowacji w zakresie ratownictwa górskiego oraz ochrona środowiska.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim goprowcy nad bezpieczeństwem turystów czuwają od 1961 roku. Dyżury pełnią w czterech stacjach ratunkowych (w tym w dwóch całodobowo), które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Wsparcie dla goprowców

Dlaczego fundacja "SOS – na Ratunek" otworzyła profil na portalu patronite?

Jak wyjaśniają goprowcy – niemal każda akcja ratownicza wymaga użycia specjalistycznego sprzętu a także ekwipunku, ciągłych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji. - Sprzęt się zużywa a My chcemy ciągle się doskonalić i rozwijać - tłumaczą.

Zaznaczają, że często podczas akcji ratunkowych ratownicy doznają kontuzji, które wymagają długich rehabilitacji. Dlatego powstała fundacja, która wspiera takie osoby.

Fundacja bieszczadzkich goprowców realizuje też duży projekt – "SOS – na ratunek – centrum szkoleniowe dla organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych", dzięki któremu powstało Centrum Szkoleniowe w Równi. Jest też w trakcie prac przy filmie dokumentalnym "Lutek. Legenda Bieszczadów".

Jak zostać patronem?

Patronite to jedyny, działający w Polsce model crowdfundingu subskrypcyjnego (oznacza on wsparcie comiesięczne). Skierowany jest do twórców, autorów i organizacji. Fundację „SOS – na Ratunek” na platformie można znaleźć TUTAJ.

Decydując się na wsparcie fundacji bieszczadzkich goprowców można wybrać próg – od 5 do 200 zł. Ratownicy za każdy z nich przewidzieli nagrody. M.in. GOPR-ową przesyłkę z gadżetami, zaproszenie na wycieczką o dowolnej porze roku, bieżące informacje o tym co dzieje się w Bieszczadach, fundacji oraz GB GOPR.

Ratownicy zachęcają do pozostania ich Patronem. - Z góry dziękujemy za każdą wpłaconą złotówkę. Postaramy się odwdzięczyć - napisali na swoim profilu FB.

Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: GOPR Bieszczady



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama