SZKOLNE KOŁA PCK
Gdy w roku 1919 zaczęto formować PCK, mało kto spodziewał się jak szybko do działania będzie chciała włączyć się młodzież. Już dwa lata później powstały pierwsze szkolne koła PCK. Początkowo osoby działające w tych kołach zajmowały się promowaniem higieny, pomocy koleżeńskiej i opieką nad grobami poległych żołnierzy. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Nadal zwraca się dużą uwagę na pomoc innym uczniom, ale równie ważną częścią działań szkolnych kół jest edukowanie o humanitarnym działaniu i bezpieczeństwie. Prowadzone są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz profilaktyki zdrowotnej. Do Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie należą 24 szkolne koła PCK, w których działają uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
KLUBY WIEWIÓRKA PCK
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą być częścią PCK. Umożliwiają im to Kluby Wiewiórka. Pomagają one w kształtowaniu wśród dzieci chęci pomocy potrzebującym i empatii. Wspierają też dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia i uczą jak żyć bezpiecznie. W naszej okolicy funkcjonuje 14 klubów w różnych placówkach.
SIM Krosno prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy wśród dzieci, młodzieży, społeczności lokalnej.
SPOŁECZNI INSTRUKTORZY MŁODZIEŻOWI PCK
Jej historia sięga lat 60. XX wieku. Od tamtej pory Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi PCK cały czas się rozwijają. Spośród wielu aktualnie działających grup w Polsce jedna jest w Krośnie. Pomagający w niej wolontariusze zajmują się prowadzeniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, zabezpieczaniem przedmedycznym różnych wydarzeń oraz akcjami tematycznymi PCK. Bycie wolontariuszem wiąże się z poświęceniami. Taka osoba daje z siebie wszystko, aby pomóc innym, przychodzi na spotkania, uczestniczy w szkoleniach, spędza tak swój wolny czas. Z drugiej jednak strony daje to możliwość integracji z innymi oraz przynosi wiele radości zarówno SIM-om jak i osobom, które wspierają.
DZIAŁANIA PODCZAS PANDEMII
Obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia grupom działanie w warunkach, do których się przyzwyczaiły. Ich spotkania zostały przeniesione do Internetu i to za jego pośrednictwem edukują się i rozwijają. Wolontariusze nie chcą jednak rezygnować z przeprowadzania, akcji dlatego wiele z nich odbywa się wirtualnie. Promują zdrowy tryb życia, szczególnie w tym trudnym czasie oraz zachęcają do wszelakich aktywności. Ich poczynania można śledzić na Facebooku – OR PCK KROSNO.
Minęło już prawie 100 lat od powstania pierwszych młodzieżowych grup PCK, a mimo to młodzież nadal prężnie działa i chętnie pomaga innym. Jak widać, nawet pandemia nie zgasi zapału młodych wolontariuszy, którzy już planują kolejne działania.
8 maja wolontariusze PCK udostępnią w mediach społecznościowych swoje zdjęcia w okolicznościowej ramce #JestemWolontariuszemPCK
Opracowanie: Kamila Jaworska i Olga Janocha – wolontariuszki SIM PCK Krosno
Zdjęcia: SIM PCK Krosno