Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W zakolu Wisłoka powstaje raj dla pszczół! To nie jedyne działanie proekologiczne w Krośnie

Miejska pasieka i owocowy sad w zakolu Wisłoka, miododajny żywopłot z 200 krzewów, pole słoneczników, kwietne łąki i 4 hotele dla owadów zapylających. To tylko niektóre z działań proekologicznych realizowanych w naszym mieście.
W zakolu Wisłoka powstaje raj dla pszczół! To nie jedyne działanie proekologiczne w Krośnie

Autor: fot. Krosno112.pl

W zakolu Wisłoka powstaje raj dla pszczół

W zakolu Wisłoka, w pobliżu kompleksu basenów i nowego Camper Parku powstał eksperymentalny sad miejski, w którym pracownicy Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna wraz z krośnieńskimi pszczelarzami 6 maja posadzili 130 drzew owocowych. Sadzono stare, historyczne odmiany drzew, stanowiące cenne dziedzictwo przyrodniczo – kulturowe regionu, m.in. jabłonie: antonówka biała, malinówka, kosztela, złota reneta; grusze: lukasówka, general leclerc, wiśnie: pandy, łutówka, sabina; czereśnie: bittnera czerwona, tamara, rivan; śliwy: ulena, jubileum, dąbrowicka. Lokalizacja sadu została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ w niedługim czasie obok sadu zostanie posadowiona pasieka miejska. Wszystkie drzewka zostały oznakowane. Projekt realizowany był w ramach III Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony parasol”, sadzonki drzew zostały sfinansowane m.in. ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Krośnieńskie firmy wspierają ekologię w mieście

W ramach współpracy z firmą Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o. końcem kwietnia posadzono 200 sztuk krzewów miododajnych. Sadzonki irgi błyszczącej zasadzono w formie żywopłotu wzdłuż ul. Legionów. Krzewy kwitną około 4 tygodni i wydzielają bardzo obficie nektar przez co są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Wydajność miodowa roślin określona jest na 340 kg, a pyłkowa 12 kg/ha.0

Światowy Dzień Pszczoły

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, który przypada na dzień 20 maja, w eksperymentalnym miejskim sadzie w zakolu Wisłoka przy ul. Bursaki, zostanie ustawiona pasieka miejska. W ramach współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko, miasto Krosno otrzymało 3 ule, w których zamieszka około 150 tysięcy pszczół rasy kraińskiej. Obok pasieki posadzono lipę drobnolistna, aby w czasie kwitnienia pszczoły mogły zbierać tzw. pożytek. Aby zwiększyć bioróżnorodność terenu w niedalekiej przyszłości pojawi się nieopodal kolejna kwietna łąka. Pasieka w przyszłości będzie służyć najmłodszym krośnianom, którzy będą mogli w ramach edukacji ekologicznej w szkołach odbywać tam zielone lekcje.

Dzikie zapylacze

O ogromnym znaczeniu owadów zapylających raczej nikogo nie trzeba przekonywać. 1/3 roślin, które zjadamy jest zapylana przez pszczoły i trzmiele. Zdecydowaną większość stanowią gatunki prowadzące samotniczy tryb życia. W Polsce spotyka się około 470 gatunków należących do rodziny pszczołowatych, większość z nich to pszczoły samotnice. Do pszczelej rodziny należą też trzmiele. W naszym w krajujest ich aż 30 gatunków. Tym wszystkim pożytecznym owadom można pomóc, budując w ogrodzie lub na balkonie tzw. hotele dla owadów.

- W naszym mieście staramy się pomóc w przetrwaniu całej pszczelej rodzinie i przez podejmowane działania stworzyć tym niezwykle pożytecznym owadom przyjazne warunki do życia. Dlatego na terenie Krosna ustawiono 4 hotele dla zapylaczy – powiedział Krzysztof Smerecki Naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna.

Dwa z nich pojawiły się na terenie zieleni przy pomniku Jana Pawła II oraz przy polu słonecznikowym w ciągu ulicy Bieszczadzkiej. Pozostałe zostaną ustawione przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz na osiedlu Markiewicza. Domki dla owadów przeznaczone są przede wszystkim dla pszczół murarek oraz innych błonkówek, ale schronienia znajdą tam również motyle.

Źródło i zdjęcia: UMK



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama