- Spacerowaliśmy m.in. po Borowinowej (506 m n.p.m.) i Połoninach (489 m n.p.m.). Podziwialiśmy piękno iwonickiego lasu, soczystą majową zieleń i wsłuchiwaliśmy się w śpiewy ptaków, które w maju są wyjątkowo intensywne. Udało nam się spotkać piękną salamandrę plamistą. Niestety, ale podczas spaceru, nie sposób było nie zauważyć mnóstwa pomarańczowych kropek na drzewach - tak Lasy Państwowe wyznaczają drzewa do wycięcia. Takich kropek na samej Borowinowej i Połoninach jest bardzo dużo - mówią uczestnicy Ogólnopolskiej Akcji Inicjatyw Społecznych "Wspólny Las" i dodają - Bolejemy nad faktem, że w lasach uzdrowiskowych otaczających Iwonicz-Zdrój o statusie lasów ochronnych jest prowadzona gospodarka leśna ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami dla lasu i terenu. Rozumiemy, że pozyskiwanie drewna jest konieczne, ale nie rozumiemy i nie ma naszej obywatelskiej zgody na traktowanie lasu uzdrowiskowego jako dostarczyciela drewna i korzyści finansowych.
Las otaczający Iwonicz-Zdrój pełni niezmiernie ważną i nieocenioną rolę dla mikroklimatu uzdrowiska. Lasy otaczające kurort są nie tylko jego ozdobą, ale przede wszystkim regulują temperaturę i wilgotność powietrza, chronią od wiatru, pełnią funkcje: wodochronną, glebochronną i klimatotwórczą. Powietrze Iwonicza-Zdroju jest przesycone jodem i bromem, ma unikalne właściwości lecznicze. Wszystkie te czynniki tworzą swoisty lokalny mikroklimat, zwany mikroklimatem iwonickim a naturalny las chroni ten mikroklimat.
Wycinka prowadzona w takim lesie znacząco niszczy jego walory estetyczne, klimatyczne i przyrodnicze, które są niezmiernie ważne z punktu widzenia funkcjonowania uzdrowiska. Górskie lasy uzdrowiskowe o statusie lasów ochronnych i unikalny wykształcony przez wieki mikroklimat to nasze lokalne i narodowe dziedzictwo.
Ogólnopolska Akcja Inicjatyw Społecznych "Wspólny Las" postuluje:
1. Reformę funkcjonującego modelu gospodarki leśnej.
Domagamy się zmian prawnych, które dostosują dominujący obecnie w Polsce model surowcowej gospodarki leśnej do wymogów zmieniających się czasów. Zmiany muszą uwzględniać rosnącą w społeczeństwie potrzebę kontaktu z przyrodą, funkcje ochronne lasów a także konieczność walki z postępującym kryzysem klimatyczno-ekologicznym.
2. Wprowadzenie realnej ochrony przyrody w lasach.
Domagamy się zakazu prac gospodarczych (wycinek) w okresie lęgowym ptaków czyli od marca do 16 października. Zgłaszamy postulat ponownego objęcia gospodarki leśnej wymogami ścisłej ochrony gatunkowej.
3. Zapewnienie udziału społeczeństwa w decydowaniu o lasach.
Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach. W związku z tym, domagamy się zapewnienia możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu przed sądami a także zwiększenia roli konsultacji społecznych w procesie opracowywania tych dokumentów.
Więcej o akcji:
https://wspolnylas.pl/
Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju interweniuje
W ostatnim czasie Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju był kilkukrotnie informowany o pracach leśnych prowadzonych przez Lasy Państwowe na terenie gminy.
- W związku z troską o nasze dobro, jakim niewątpliwie jest las, w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie Burmistrza Gminy Pana Witolda Kocaja oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju Pana Rajmunda Boczara z Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Panem Janem Mazurem. - czytamy na profilu Facebook KWW "Nasza Przyszłość" Gmina Iwonicz-Zdrój - Dyrektor Lasów Państwowych poinformował, że w strefie uzdrowiskowej ,,A’’ będą przeprowadzane zabiegi sanitarne, mające na celu tylko i wyłącznie przeciwdziałanie ewentualnym szkodom spowodowanym przez chore drzewa. Ponadto zapewnił, że przy procedurze związanej z oceną drzewostanu przeznaczonego do wycinki, będzie brał udział przedstawiciel gminy, tak aby wprzyszłości wykluczyć przedwczesną decyzję o usunięciu drzewa. Burmistrz zwrócił się z wnioskiem do Dyrektora Lasów Państwowych, aby wszelkiego rodzaju szkody związane ze zrywką drzew zostały usunięte, a las był znów dostępny dla gości i mieszkańców uzdrowiska. Dyrektor Lasów Państwowych poinformował również, że w związku ze zbyt pochopną oceną drzewostanu, zostaną przygotowane tablice informacyjne, na których umieszczone będą zdjęcia drzew uprzednio usuniętych.
Źródło: Wspólny Las, KWW "Nasza Przyszłość" Gmina Iwonicz-Zdrój
Zdjęcia: Wspólny Las