W skład komitetu wchodzi 5 partii, Młodzi dla Wolności, Młodzi Razem, Młoda Lewica, Młodzi Demokraci oraz Ogólnopolska Federacja Młodych.
Komitet jak mówią założyciele, ma charakter techniczny, nieideowy i nie ma na celu propagowania postulatów żadnej organizacji składowej.
- Mamy nadzieję, że przyniesie to oczekiwane owoce, że Polska debata publiczna zmieni się tutaj - w Krośnie. Mimo ogromnych różnic są na szczęście sprawy, którymi możemy się zająć wspólnie - mówił Jakub Kędzierski.
Emma Schlappi - przedstawicielka Młodych Razem mówiła na konferencji prasowej o celach komitetu.
- Nie mamy na celu promowania siebie samych, czy jakiejkolwiek partii, oczekujemy pomocy w organizacji merytorycznych debat wśród młodych, a także chcemy by komitet pomagał krośnianom w sprawach ważnych dla wszystkich obywateli niezależnie od poglądów - stwierdziła Emma Schlappi.
Przedstawiciele mówili również o stworzeniu statutu, w ramach którego będą działać - przewiduje on brak jednego lidera, a w zamian kolegialny organ decyzyjny z równorzędnością głosów.
- Debaty wśród młodych są w większości pomijane i marginalizowane. Dorośli nie zdają sobie sprawy, jak ważne są poglądy i działania młodych, którzy w przyszłości będą mieć znaczący wpływ na Polskę. Od początku chcemy kształtować kulturę dialogu. Chcemy udowodnić, że młodzież ma wpływ na dynamizacje polityki - powiedziała Zuzanna Pabian (Młoda Lewica)
Gabriela Polak (Młodzi Demokraci) powiedziała, że zaledwie "7 procent młodych mówi, że chce zostać w Krośnie, że chce tutaj żyć i zakładać rodziny, pracować".
Według założycieli komitetu taka współpraca wniesie nową jakość do debaty publicznej, a przede wszystkim pokaże korzyści płynące z umiejętności wspólnej rozmowy.
Krosno112.pl
Zdjęcia: Komitet Debata Młodych