Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:59
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czerwcowe wydarzenia w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wernisaż wystawy „Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof”, projekcja filmu, koncert grupy Akademia Głosów Tradycji i Jarmark Staroci - na te wszystkie wydarzenia zaprasza w czerwcu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. 
Czerwcowe wydarzenia w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

5 czerwca o godzinie 18:00 w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof”.  Podczas wernisażu będzie można nie tylko porozmawiać z artystką, ale również obejrzeć zapis performensu „Rytuał” w wykonaniu grupy Odłam Źdźbło. Tego samego dnia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert zespołu Akademia Głosów Tradycji (koncert planowany jest na zewnątrz budynku, w razie niepogody odbędzie się on w sali teatralnej w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej). Organizatorem projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

O projekcie

„Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt, który zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę. Tematem przewodnim „Remusowej kary” zorganizowanej we współpracy z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie kobieta. Wysłana jest więc do Krosna wystawa prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży. Ekspozycję uzupełni projekcja filmu „Rytuał” – rejestracja performensu w wykonaniu grupy Odłam Źdźbło (żeńskiej części zespołu Źdźbło). Punktem wyjścia dla twórczości tego zespołu jest fascynacja obrzędami – ślubem, weselem, procesją Bożego Ciała, czy pieczeniem korowaja.

Aśka Borof jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki). Należy do grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone, współtworzy kwartet śpiewaczo-performatywny Odłam Źdźbło. Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska (2019). Swoje prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. „Makatka Wywrotowa” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), „Magiczne Zaangażowanie” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu), Gdańskie Biennale Sztuki, „Associated Teritories” (The Fish Factory w Kornwalii).

Akademia Głosów Tradycji to dziewięcioosobowy zespół składający się z mieszkanek Trójmiasta; koncert będzie okazją do zapoznania się z liryką miłosną, żartobliwymi pieśniami, balladami i przyśpiewkami z wielu regionów etnograficznych Polski, m.in. Kaszub, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny, Kujaw, Puszczy Kurpiowskiej, Mazowsza, Podlasia, Małopolski i Radomszczyzny. Jak mówią jego członkinie: „Śpiewamy pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś nasi przodkowie do Trójmiasta. Poprzez śpiew tradycyjny docieramy do naszych korzeni”.

Odłam Źdźbło to żeńska grupa śpiewaczo-performatywna założona przez Aśkę Borof. Stroje, w których występują, wykonały ze starych prześcieradeł, ze zżółkniętych firan, obrusa przypalonego papierosem oraz serwetek z segmentu. Inspiracją do powstania kostiumów są stroje panien młodych różnych krajów Europy. Ich muzyczny performens składa się z pieśni weselnych oraz lirycznych, w których główną bohaterką jest zakochana dziewczyna, lamentująca matka, błogosławiona córka. Utwory pochodzą z Ukrainy, Polski, Rosji. Punktem wyjścia do performens jest fascynacja obrzędami takimi jak ślub, wesele, Boże Ciało, pieczenie korowaja.

Jarmark staroci przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

W czerwcu odbędzie się również wydarzenie „Jarmark staroci przed Etnocentrum”. Pierwszy jarmark odbędzie się 13 czerwca. Kolejne są zaplanowane w terminach: 8 sierpnia, 12 września, 10 października. Wystawcy proszeni są o kontakt w sprawie szczegółów organizacyjnych pod numerem telefonicznym: 13 474 35 12 lub 13 474 35 13. Obowiązuje rezerwacja miejsca pod stoisko.

red.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama