O autorze
Mirosław Rymar urodził się w 1975 r. w Krośnie. Artysta grafik, dr sztuki, absolwent PLSP w Krośnie oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Głównym elementem jego wypowiedzi twórczej jest plakat artystyczny, autorski, będący osobistym komentarzem na temat zagadnień społecznych, polityki, jak również filmu czy wydarzeń kulturalnych. Prezentowane prace w większości dotyczą niepokojących zjawisk, m.in. zagrożeń bezpieczeństwa spowodowanych terroryzmem i rosnącą przestępczością czy konsumpcyjnego podejścia do życia. Są one wyłącznie dziełami niekomercyjnymi. Nie pełnią funkcji reklamowej czy informacyjnej, lecz stanowią osobistą refleksję. Zasadniczymi elementami używanymi w warstwie przekazu są uproszczone na ogół formy – znaki – zestawiane w sposób, który nadaje im nowego znaczenia i sprawia, że ich wymowa staje się wielowymiarowa, dając możliwość różnorodnej interpretacji. Powszechnie rozpoznawalne kształty, znaki, symbole, ich forma, a także kontekst, w jakim zostały użyte, pozwoliły autorowi na zbudowanie nowej warstwy semantycznej, skłaniając odbiorcę do głębszej analizy zawartych tu treści, do poszukiwania w nich ukrytych znaczeń, tzw. drugiego dna. Wywołują różnorodne emocje, a nade wszystko zmuszają do refleksji.
Prezentowane plakaty cechuje w dużej mierze bezkompromisowość i dosadność wypowiedzi, oraz zauważalna przewrotność w podejściu do tematu. Wraz z charakterystycznymi dla twórczości Rymara zabiegami formalnymi, jak sylwetowość, czytelna, prosta forma i płaska plama barwna – sprawiają, że ich przekaz jest zdecydowany i bezpośredni. Na wystawie prezentowanych jest 48 prac powstałych w latach 2017-2021. Część z nich stanowią plakaty zrealizowane w ramach przewodu doktorskiego.
- Autorskie plakaty Mirosława Rymara, z niezwykłą wrażliwością i intuicją doskonałego obserwatora poruszają problematykę społeczną, polityczną, kulturalną. Wyraźnie syntetyczne, uproszczone kompozycje artysty uderzają siłą wyrazu, prowokują grę skojarzeń i odkrywają przed odbiorcą głębsze poziomy interpretacyjne ukryte pod perfekcyjnie odnalezioną wizualną szatą. Często artysta czyni to z pewną dawką humoru, przewrotności i dystansu do otaczającej go rzeczywistości. Zawsze jednak plakaty Mirosława Rymara cechuje doskonała kompozycja, dobry smak i kultura nieznosząca sofizmatów czy taniej prowokacji. Stroniąc od karczemnej retoryki tak mocno obecnej dziś w dyskursie publicznym, Mirosław Rymar jawi się jako niezwykle wnikliwy obserwator i komentator otaczającej nas rzeczywistości. - komentuje Grzegorz Stefański z BWA Krosno.
red.