Wystawa "Skarby Muzeum Podkarpackiego"
Źródło: Muzeum Podkarpackie
Dyrektor i Pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zapraszają do zwiedzenia wystawy, przyjrzenia się skarbom Pałacu Biskupiego oraz do wspólnego świętowania wspaniałego jubileuszu! Powstała na okoliczność 70 rocznicy powstania Muzeum.
Wystawę można zwiedzać do listopada 2024.
Mija już siódma dekada w historii krośnieńskiego Muzeum, które w ostatnich dziesięcioleciach osiągnęło wiele wspaniałych i spektakularnych sukcesów. Do najważniejszych należy powstanie oddziału Muzeum, Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Wielkie osiągnięcia dokonały się również poza sferą inwestycyjną, w zakresie gromadzenia zbiorów, w ich opracowaniu oraz działalności wystawienniczej i naukowo – badawczej. Instytucja znana jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie. Muzuem szczyci się także największą w Polsce kolekcją szkła użytkowego i artystycznego oraz znakomitymi zbiorami archeologicznymi. Wyjątkowe są również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Część z nich stanowią najnowsze kolekcje, poloniki pozyskane z Francji oraz zbiór sztuki i broni japońskiej.
W ramach uroczystych obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia Muzeum w Krośnie przygotowało swoiste podsumowanie najważniejszej misji spełnianej przez naszą instytucję – gromadzenia i ochrony zabytków będących przejawem materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Jest to wystawa prezentująca, za pośrednictwem bardzo skromnej liczby obiektów, najważniejsze aspekty kolekcji muzealnych. Wystawę przygotowały działy merytoryczne: Archeologiczny, Artystyczny, Historyczny, Historii Oświetlenia oraz Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego, odpowiedzialne za pozyskiwanie, opracowywanie oraz ochronę tych pamiątek przeszłości oraz muzealna Biblioteka. Ekspozycja ta prezentuje najcenniejsze eksponaty pozyskane przez placówkę w czasie siedmiu dekad działalności. Zbiory te w większości zostały pozyskane dzięki zakupom ze środków finansowych pochodzących z dotacji Organizatora Muzeum – samorządu Województwa Podkarpackiego, z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków własnych, w drodze darów od osób prywatnych, przekazów od instytucji zewnętrznych, a także w ramach wykopalisk archeologicznych. Zbiory to dziś kilkadziesiąt tysięcy unikatowych eksponatów i archiwaliów.
Pozyskane do Muzeum Podkarpackiego zbiory mają dużą wartość historyczną, kulturową i naukową, dają muzealnikom możliwość opracowywania ich w kontekście zjawisk historycznych i kulturowych, które leżą w spektrum zainteresowania merytorycznego Muzeum. Tego typu opracowania naukowe i popularnonaukowe, a także samo obcowanie z tymi wyjątkowymi obiektami daje nam możliwość spotkania i poznania lepiej naszego wspólnego dziedzictwa.