Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 18:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bieszczadzkie lasy bukowe wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa zatwierdził rozszerzenie "Pierwotnych lasów bukowych Karpat i innych regionów Europy". W ich skład weszły bieszczadzkie drzewostany bukowe w polskiej części Karpat. Konkretnie te leżące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Bieszczadzkie lasy bukowe wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Autor: BdPN

Nad uzupełnieniem listy Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO debatowano podczas 44. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ostatecznie wpisano cztery miejsca we Włoszech, Słowenii, Federacji Rosyjskiej i Wielkiej Brytanii. Rozszerzono też obszar "Pierwotnych lasów bukowych Karpat i innych regionów Europy" – o tereny leżące w dziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Obszar obecnie składa się z 94 części w 18 krajach. Do lasów w Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, Włoszech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainie dołączyły nowowpisane obszary w Polsce, Bośni i Harcegowinie, Czechach, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

W Bieszczadzkim Parku Narodowym rezerwaty bukowe znajdują się w paśmie granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki. Mają łączną powierzchnię blisko 3 300 ha.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ