Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 18:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo podczas pracy na roli - dbaj o swoje życie!

W powiecie krośnieńskim nie brakuje zakładów rolniczych i gospodarstw. Członkowie naszej społeczności trudzą się pracą na roli i nieobce im są niebezpieczne sytuacje. W związku z incydentami z udziałem sprzętu rolniczego firma Cognito porusza w swoich mediach najważniejszą kwestię - życia i zdrowia każdego z nas.
Kliknij aby odtworzyć

Jak informuje Cognito, w 2020 roku w Polsce doszło do 10 497 wypadków, gdzie udział miały maszyny stosowane na roli. Jak zapobiec tragedii? Wystarczy zastosować się do kilku zasad, które wymieniają profesjonaliści od bezpieczeństwa. Wspomniana firma opublikowała na swoim profilu w portalu Facebook następujące zalecenia:

  • Maszyny powinny być zabezpieczone w kompletne oraz nieuszkodzone osłony i obudowy. Jeśli kupiłeś zdekompletowany sprzęt, uzupełnij go. Ktoś się narażał, Ty nie musisz.
  • Jeżeli maszyna wymaga wymiany podzespołów lub elementów roboczych, naprawy czy wyczyszczenia, praca przy niej może być wykonywana wyłącznie po jej ustabilizowaniu za pomocą odpowiedniej podpory i wyłączeniu silnika. Wiadomo, na włączonym jest często szybciej, ale na pewno nie bezpieczniej.
  • Osłonięte powinny być wszystkie wystające poza obrys maszyny mechanizmy napędowe, silniki, wały przegubowo – teleskopowe, końcówki wałów oraz inne wystające elementy. Wiemy, że na pewno jesteś ostrożny i robiłeś to milion razy, ale ten milion pierwszy może okazać się pechowy i stracisz rękę.
  • Jeśli rozpoczynasz pracę z wykorzystaniem kosiarki rotacyjnej, rozrzutnika obornika, rozsiewacza nawozów mineralnych itp., upewnij się, że wszystkie osoby, w SZCZEGÓLNOŚCI DZIECI, znajdują się z bezpiecznej (nie mniejszej niż 50m) odległości.
  • Pracując w lesie przy zrywce drewna wykorzystuj wyłącznie ciągniki z kabiną. Tylna szyba powinna być zabezpieczona siatką chroniącą w przypadku uderzenia zerwanej liny. Uważaj na stromiznach i zjazdach, na pewno znasz co najmniej jeden przypadek, gdzie kierowca ciągnika został przez niego „przykryty”. Ucz się na cudzych błędach a nie na swoich.
  • Nie przewoź dzieci ani innych pasażerów na ładunku, na błotnikach, na zaczepach ani burtach. Być może Ty w dzieciństwie wielokrotnie jechałeś na błotniku Waszego domowego traktorka lub na wozie ze słomą i było to normalne, ale czasy się zmieniły a i sprawność fizyczna ludzi zrobiła się o wiele słabsza.
  • Unikaj angażowania w poważne prace na roli dzieci. Wiemy, że pomaganie w polu od zawsze było elementem wychowania w domu, ale dobierz prace do wieku dziecka. Niech pomoże plewić grządki zamiast pracować przy uzupełnianiu ziemniaków w mechanizmie wysadzającym sadzarki, gdzie w najlepszym przypadku może stracić palce. Nie pozwalaj dziecku prowadzić również ciągnika rolniczego, nawet jeśli jest to częsta praktyka.

Poniżej umieszczamy także przygotowany przez firmę film, który ma uwrażliwić nas na zagrożenia związane z pracą rolniczą. Dotyczy on jednak nie tylko właścicieli czy pracowników gospodarstw, ale każdego z nas - kierowców, pieszych i sąsiadów.

Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa, nie tylko na roli, znajdziemy na stronie Cognito w portalu Facebook, do której link udostępniamy tutaj.

Autor: Mikołaj Marcinowski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ