Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwają prace nad Regionalną Strategią Innowacji na lata 2021 - 2030

Samorząd Województwa Podkarpackiego zakończył konsultacje społeczne Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2021-2030 (RSI WP). To dokument nowej generacji, który wyznaczać będzie kierunki regionalnej polityki prowadzonej przez Samorząd Województwa w perspektywie do 2030 r. w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności regionu.
Trwają prace nad Regionalną Strategią Innowacji na lata 2021 - 2030

Autor: fot. Starostwo Powiatowe Krosno

Konsultacje, w których brali udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerzy społeczni i gospodarczy, rozpoczęły się na Podkarpaciu 5 sierpnia br. i prowadzone były na terenie całego województwa. Ostatnie spotkanie konsultacyjne odbyło się 20 września w Przemyślu w siedzibie Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji.

Część merytoryczną omawiali dyrektorzy Urzędu Marszałkowskiego z Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości oraz z Departamentu Rozwoju Regionalnego. Padały pytania o możliwości jakie niesie ze sobą nowa perspektywa, przedsiębiorcy dzielili się także spostrzeżeniami z obecnie trwającego okresu programowania. Nie zabrakło tematów związanych z szeroko pojętym kapitałem ludzkim, dostępnością do wykwalifikowanych kadr oraz z ich kształceniem. Eksperci odpowiadali także na pytania o miejsce w strategii przedsiębiorców z tych branż, które nie wpisują się w tzw. inteligentne specjalizacje województwa. Podczas spotkania Powiat Krośnieński reprezentował wicestarosta Andrzej Guzik, który w imieniu samorządu zgłosił kilka propozycji do projektu RSI w obszarze „Jakość życia”.

Powiatowi zależy na uwzględnieniu w Strategii, w części odnoszącej się do rozwoju turystyki, dorobku Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz walorów historycznych miasta Krosna. Wskazanie Muzeum w Bóbrce wiąże się bezpośrednio z działalnością Ignacego Łukasiewicza, twórcy przemysłu naftowego i wynalazcy pierwszej lampy naftowej oraz ustanowieniem roku 2021 Rokiem Ignacego Łukasiewicza, a także budową Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” pod Rzeszowem. Z kolei Krosno może poszczycić się tradycjami szklanymi i lnianymi oraz bogactwem zabytków m.in. Starówką, Wieżą Farną, Centrum Dziedzictwa Szkła czy Muzeum Podkarpackim, które jest właścicielem największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Komponenty te wraz z innymi składnikami odnoszącymi się do Łukasiewicza mogłyby dać podstawę do nowego spojrzenia na turystykę w województwie podkarpackim.

Zaproponowaliśmy również w dokumencie uwzględnienie turystyki pielgrzymkowej bazującej na bogactwie przesłania świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Wskazaliśmy takie postaci jak na przykład św. Józef Sebastian Pelczar (miasto Przemyśl i Korczyna), św. Jan Paweł II i św. Jan z Dukli (miasto Krosno i Dukla), bł. Bronisław Markiewicz (Miejsce Piastowe), bł. Stefan Wyszyński (Komańcza).

Innym czynnikiem wpływającym na ożywienie turystyczne i szersze wykorzystanie zasobów naturalnych Podkarpacia jest enoturystyka odnosząca się do uprawy winorośli i produkcji wina, a także zwrócenie uwagi na niewykorzystane możliwości w zakresie uprawy ziół i zastosowanie ich w dietetyce i kosmetologii. Rynek zielarski w ostatnim czasie przeżywa rozkwit, dlatego w tym zakresie można wykorzystać warunki naturalne naszego regionu oraz funkcjonowanie kierunku kształcenia „Zielarstwo” w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, który cieszy się coraz większą popularnością.

W komponencie „Jakość życia” dużą uwagę autorzy Strategii zwracają na konieczność promowania zdrowego stylu życia i aktywnej turystyki. Stąd propozycja Powiatu, aby uwzględnić w dokumencie Zagłębie Ambitnej Turystyki, które obejmuje gminy z trzech powiatów województwa podkarpackiego i w sposób nowatorski podchodzi do kwestii turystyki.

Podczas konsultacji w Przemyślu zaproponowaliśmy wyszczególnienie w Strategii trzech renomowanych podkarpackich uzdrowisk Iwonicza – Zdroju, Rymanowa – Zdroju i Horyńca – Zdroju, które mają duże znaczenie dla turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego w skali ponadregionalnej.
Samorząd Powiatu dostrzega również potencjał w zakresie rozwoju turystyki wpisującej się w poprawę jakości życia w odniesieniu do infrastruktury znajdującej się na przejściu granicznym w Barwinku. Naszym zdaniem mógłby tam powstać Skansen Militarny wraz z Rodzinnym Parkiem Rekreacyjnym w oparciu o nie wpełni wykorzystane zasoby Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli, obiekty na Barwinku oraz duże zainteresowanie ze strony rodzin z Polski i Słowacji aktywnym spędzaniem wolnego czasu z jednoczesnym poznawaniem przeszłości regionu.

Innym wartym zauważenia aspektem jest dla nas szeroko rozumiana opieka zdrowotna. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa zauważamy potrzebę tworzenia nowych miejsc dla osób starszych i chorych w DPS –ach, hospicjach oraz innych tego typu placówkach bezpośrednio wpływających na poziom życia. Dlatego problematyka ta powinna stanowić ważny element polityki społecznej i ekonomicznej dla lokalnych samorządów.

- Mam nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione, gdyż zdajemy sobie sprawę z dużych dysproporcji rozwojowych między południową, a centralną częścią województwa. Dostrzegamy wyludniające się małe miejscowości, wyjazdy młodych ludzi za pracą do dużych aglomeracji. Nie powstaną tu duże zakłady przemysłowe, ale mogą powstawać małe i średnie przedsiębiorstwa, które dadzą zatrudnienie kolejnym rocznikom wchodzącym na rynek pracy. Stąd też nasze propozycje, aby położyć nacisk na rozwój tych terenów i poprawić jakość życia mieszkańcom, a turystom przedstawić atrakcyjną ofertę – podkreśla wicestarosta Andrzej Guzik.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krośnie


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ