Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy zobaczymy Tatry z wieży widokowej w Czarnorzekach? Zamontowano tablice informacyjne

Na czarnorzeckiej wieży widokowej zainstalowane zostały przyciągające uwagę odwiedzających duże plansze informacyjne. Została na nich umieszczona panorama fotograficzna Karpat, które podziwiać możemy z tarasu wieży – od Tatr, aż po Bieszczady.
Czy zobaczymy Tatry z wieży widokowej w Czarnorzekach? Zamontowano tablice informacyjne

Autor: fot. UG Korczyna

Zdjęcia, z których zmontowana została panorama wykonane zostały przez pana Łukasza Obucha, korczyńskiego fotografa, prowadzącego fanpage „Korczyna – Turystyka i dalekie obserwacje”.

- Fanpage działa od niespełna roku - został założony 6 października 2020 r. – opowiada autor zdjęcia. - Chcę w nim pokazać naszą gminę jako świetne miejsce do uprawiania turystyki oraz dalekich obserwacji z widokami na Tatry i Bieszczady. Góry te w sezonie widać częściej niż mogło by się wydawać. Lubię fotografować bardzo wcześnie o świcie, wtedy to można całkiem inaczej postrzegać okoliczny krajobraz i przyrodę, zobaczyć dużo więcej niż w ciągu dnia. Za każdym razem można dostrzec coś nowego zależnie od pory roku, cyklu aktywności zwierząt czy miejsca wschodów i zachodów tak słońca jak i księżyca. O poranku widać również najlepiej Tatry. Teraz kiedy temperatura spada, warto wyczekać na bezchmurną pogodę z mała wilgotnością powietrza i udać się choćby na wieże widokową w poszukiwaniu polsko-słowackich Tatr zachęca Łukasz Obuch.

- Śledzenie szczegółowej pogody zwiększy nasze szanse na dalekie obserwacje, można również posiłkować się kamerami na żywo skierowanymi na Podhale, dostępnymi w Internecie. Jeśli zobaczymy tam góry, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem zaobserwujemy je również z naszej gminy. Kamery takie zainstalowane są np. na górze Brzanka.  zachęca fotograf.

- Jeśli chcemy obserwować Bieszczady, najlepiej zrobić to w godzinach popołudniowych, kiedy słońce oświetla ich szczyty. Sezon dalekich obserwacji to zazwyczaj okres od jesieni do wiosny, zatem czasu na prowadzenie obserwacji jest dość sporo. Niech nie zniechęcają nas niskie temperatury, gęsta mgła w niżej położonych miejscach czy też silny wiatr, wtedy to bowiem można liczyć na dobrą widzialność tłumaczy autor podkładu panoramy.

Na zdjęcia naniesione zostały opisy – nazwy gór, ich wysokości i orientacyjna odległość od wieży widokowej.

- Mam nadzieję, że przygotowane przez Gminę plansze informacyjne uprzyjemnią turystom korzystanie z wieży widokowej. Odwiedzający wieżę często zastanawiali się jakie góry można zobaczyć z Czarnorzek – teraz będzie na nich czekać praktyczna „ściągawka” mówi Wójt Gminy Korczyna Jan Zych.

Z wieży rozciąga się jedna z najszerszych w polskich górach panoram. Najdalszym widocznym pasmem górskim są oczywiście Tatry, ze szczytami: Gerlachem, czy Lodowym. Na bliższym planie rozłożony jest Beskid Niski, z królową Beskidu – Cergową na czele. Kierując wzrok ku wschodowi dostrzeżemy Bieszczady Wysokie – jedyne w Polsce pasmo Karpat Wschodnich, ale również Góry Sanocko-Turczańskie, również te po ukraińskiej strony granicy.

Zapraszamy do odwiedzenia wieży widokowej w Czarnorzekach. Prócz pięknych, jesiennych widoków, na turystę czeka wystawa stała fotografii Tomasza Okoniewskiego oraz miejsce wypoczynkowe. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Obiekt czynny jest w godzinach: od 8.00 do 20.00 (w okresie: od 1 kwietnia do 31 października) oraz w godzinach: od 8.00 do 17.00 (w okresie: od 1 listopada do 31 marca).

 

Źródło: UG Korczyna



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ