Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które straciły swoje oszczędności za sprawą internetowych oszustów. Przestępcy, podszywając się pod specjalistów ekonomicznych, nakłaniają swoje ofiary do lokowania oszczędności na platformach inwestycyjnych.
Ryzykowne lokaty mają w szybkim tempie przynieść wieloprocentowe zyski, co znacząco wpływa na poprawę atrakcyjności proponowanej oferty i obniża czujność inwestującego. Kiedy pokusa szybkiego zysku staje się silniejsza niż zdrowy rozsądek, narażamy się na utratę oszczędności.
Tylko wczoraj, policjanci zostali powiadomieni o dwóch oszustwach związanych z ryzykownymi transakcjami za pośrednictwem internetowych platform inwestycyjnych. 48-letni krośnianin oraz 54-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego stracili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ponadto, w ostatnich dniach policjanci odnotowali oszustwa przy wykorzystaniu popularnego komunikatora społecznościowego. Sposób działania sprawców realizowany jest według podobnego schematu. Przestępcy przełamują elektroniczne zabezpieczenia komunikatora, a następnie w imieniu znajomych wysyłają wiadomości do pokrzywdzonych informując, iż pilnie potrzebują finansowego wsparcia. W celu ułatwienia transakcji, proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.
Oszuści wykorzystują także metodę „zdalnego pulpitu”. Przestępczy fortel polega na zainstalowaniu przez pokrzywdzonych na swoim komputerze lub w telefonie aplikacji, która umożliwia oszustom pełen dostęp do ich kont internetowych. Przestępcy, przedstawiający się jako specjaliści branży finansowej, namawiają swoje ofiary do instalacji oprogramowania i skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki.
Chwilę później pojawiają się problemy techniczne i wówczas fałszywy konsultant przy wykorzystaniu zdalnego pulpitu, może wypłacić pieniądze z naszego konta bankowego, bądź też zaciągnąć pożyczkę. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to najczęściej ludzie młodzi, którzy powinny być dobrze zorientowani w przedmiocie płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.
Policja również rekomenduje jakie działania należy podjąć aby uchronić się przed tego typu incydentami:
- Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica atrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.
- Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
- Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo.
- W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta banku.
Źródło: KMP Krosno