Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krosno wspiera równe prawa mieszkanek i mieszkańców. Piotr Przytocki podpisał Europejską Kartę Równości

Krosno dołączyło do prawie 2 tysięcy samorządów w Europie, które podpisały Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Dokument zobowiązuje samorządowców do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym.
Krosno wspiera równe prawa mieszkanek i mieszkańców. Piotr Przytocki podpisał Europejską Kartę Równości

Autor: Jacek Kordus/Związek Miast Polskich

Uroczysta ceremonia podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym odbyła się w Poznaniu. Oprócz prezydenta Piotra Przytockiego podpisali ją gospodarze 15 polskich miast.

Karta jest wzorcową i uniwersalną propozycją działań dla samorządów. Umożliwia przechodzenie od równych praw do równych szans we wszystkich dziedzinach życia i sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd. Jest na tyle elastyczna, że może z niej skorzystać każdy samorząd, na miarę swoich potrzeb, w zależności od poziomu zaawansowania prowadzonych działań równościowych.

Dokument został wypracowany 15 lat temu przez Radę Gmin i Regionów Europy. Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich podkreśla, że Karta nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularnym dokumentem. - A w niektórych środowiskach jest wręcz dokumentem niepopularnym - mówił podczas uroczystości.

Do tej pory Kartę przyjęły 1844 samorządy w 36 krajach Europy.

- Zasady zawarte w Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to wartości, którymi od 20 lat kierujemy się w działalności samorządowej - zaznacza Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Dodaje, że kwestie równych praw i równych szans w różnych dziedzinach życia uważa za jeden z fundamentów demokracji. - Podpisanie Karty daje możliwości współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie działań równościowych. Przed nami teraz praca nad tym aby zaplanować i wdrożyć konkretne działania - mówi.

Ceremonię podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zorganizowali Rada Gmin i Regionów Europy CEMR oraz Związek Miast Polskich.

Kartę podpisali przedstawiciele Bydgoszczy, Chełmna, Jasła, Krosna, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Płońska, Poznania, Pruszkowa, Pucka, Skarżyska Kamiennej, Sopotu, Świdnicy, Wałbrzycha, Wołomina i Warszawy.

Sześć podstawowych zasad Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym:

  • Równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo
  • Zagwarantowanie, że równość kobiet i mężczyzn, różnorodne formy dyskryminacji i nierównego traktowania są brane pod uwagę
  • Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym jest warunkiem demokratycznego społeczeństwa
  • Eliminacja stereotypów opartych na płci jest podstawą osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn
  • Włączając kwestie płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych konieczne jest promowanie równości kobiet i mężczyzn
  • Właściwie opracowane plany działania i programy są koniecznymi narzędziami do promowania równości kobiet i mężczyzn

Podpisując Kartę, władze Krosna zadeklarowały opracowanie i przyjęcie (w ciągu dwóch lat) Równościowego Planu Działania.

Autor: tom
Zdjęcia: Jacek Kordus/Związek Miast Polskich



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ