- Zachwycaliśmy się pięknem przyrody, zbieraliśmy grzyby, robiliśmy zdjęcia i niestety, jak to bywa w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe, byliśmy świadkami zniszczeń lasu i terenu - informują wędrowcy. Konkretnie: na południowo-wschodnim stoku Suchej Góry oburzyła nas skala zniszczeń jakie spowodowało wytyczenie przez Nadleśnictwo Rymanów dróg zrywkowych przez piękny las, który wcześniej znaliśmy ze spacerów, z grzybobrania. Tego fragmentu lasu na południowo-wschodnim stoku Suchej Góry już nie ma. Są za to nowe drogi zrywkowe, pniaki, porozrzucane gałęzie, zniszczone siedliska przyrodnicze a także zniszczone miejsca chętnie odwiedzane przez grzybiarzy. Udało nam się zebrać trochę grzybów, podziwialiśmy też świat grzybów o ciekawych kształtach i kolorach jak chociażby pięknoróg o żółtym kolorze czy też muchomor czerwony w różnych stadiach rozwoju. Nie zrekompensowało to nam jednak w żaden sposób widoku nieodwracalnych zniszczeń lasu i terenu - dodają.
- Nie ma naszej obywatelskiej zgody na taką destrukcję naszego dobra jakim są lasy w sąsiedztwie uzdrowisk: Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju - informuje grupa.
Grupa przypomina postulaty Wspólnego Lasu:
- Reforma funkcjonującego modelu gospodarki leśnej.
Domagamy się zmian prawnych, które dostosują dominujący obecnie w Polsce model surowcowej gospodarki leśnej do wymogów zmieniających się czasów. Zmiany muszą uwzględniać rosnącą w społeczeństwie potrzebę kontaktu z przyrodą, funkcje ochronne lasów a także konieczność walki z postępującym kryzysem klimatyczno-ekologicznym.
- Wprowadzenie realnej ochrony przyrody w lasach.
Domagamy się zakazu prac gospodarczych (wycinek) w okresie lęgowym ptaków czyli od marca do 16 października. Zgłaszamy postulat ponownego objęcia gospodarki leśnej wymogami ścisłej ochrony gatunkowej.
- Zapewnienie udziału społeczeństwa w decydowaniu o lasach.
Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach. W związku z tym, domagamy się zapewnienia możliwości zaskarżania Planów Urządzania Lasu przed sądami a także zwiększenia roli konsultacji społecznych w procesie opracowywania tych dokumentów.
Zapraszamy na stronę Wspólnego Lasu: https://wspolnylas.pl/
Źródło: Wspólny Las