Kiedy w 1836 roku zmarł ojciec wynalazcy - Józef Łukasiewicz, młody Ignacy był zmuszony zrezygnować z nauki i szukać zatrudnienia. Trafił wówczas do zakładu aptekarskiego, gdzie zdobył wiele praktycznej wiedzy i cennych umiejętności, które dopełniły studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wiedeńskim - gdzie uzyskał tytuł magistra.
Działał we Lwowie, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę, a także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie. W powiecie krośnieńskim w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 roku pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Z kolei w Ulaszowicach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerie ropy naftowej. - czytamy w Uchwale
Ignacy Łukasiewicz był także działaczem niedpodległościowym:
Ignacy Łukasiewicz angażował się w działalność niepodległościową, za konspirację w okresie Powstania Krakowskiego był więziony przez Austriaków, wspierał Powstanie Styczniowe, a później udzielał schronienia jego uczestnikom. Był też posłem na Sejm Krajowy, radnym krośnieńskiej Rady Powiatowej, pełnił wiele funkcji społecznych. Jako wielki filantrop fundował szkoły, kościoły, drogi i mosty. Utworzył Towarzystwo Zaliczkowe w Krośnie, organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby czy inwalidztwa. Dbał również o rozwój oświaty i kultury oraz edukację pracowników przemysłu naftowego.
Jako twórca i organizator przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz doprowadził do rozwoju Podkarpacia, a stopniowo znacznej części polskich ziem pod zaborami, tworząc bardzo wiele miejsc pracy i podnosząc znacznie poziom życia mieszkańców. Jego liczni następcy – przemysłowcy naftowi doprowadzili do rozkwitu tej gałęzi polskiej gospodarki. Także dzisiaj jest patronem przemysłu naftowo-gazowniczego i rafineryjnego w Polsce, a jego dziedzictwo powinno być mocno i stale rozwijane oraz propagowane w Europie i na świecie.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – twórcy przemysłu naftowego.
Dla chcących zapoznać się z dziejami Ignacego Łukasiewicza i ropy naftowej czeka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, otwarte codziennie, od wtorku do niedzieli w godzinach od 7:00-15:00 (okres listopad-kwiecień).
Autor: Mikołaj Marcinowski
Zdjęcia: bobrka.pl