Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstaje nowy projekt NGO-nauci

Niska aktywność społeczna to jeden z problemów naszej demokracji, także na szczeblu lokalnym. Obywatele nie mają poczucia sprawczości, wydaje się, że ich głos nie ma znaczenia dla decydentów. Odwróćmy to!
Powstaje nowy projekt NGO-nauci

Autor: fot. pexels.com

NGO-nauci to nowy projekt realizowany przez Fundację Pasjonauci. Zadanie jest odpowiedzią na problem, który wskazuje Piotr Krygiel w badaniu przeprowadzonym w ramach działalności Instytutu Sobieskiego, wśród organizacji pozarządowych: "Aktywność Obywatelska w Polsce - co możemy zrobić?" Autor badania wskazuje na ograniczenia rozwoju sektora pozarządowego, poprzez system, który w praktyce nie działa i jest zamknięty. Efektem jest błędne koło, którego elementami jest rzadkie uczestnictwo w partycypacji społecznej oraz niskie poczucie sprawczości i wpływu na sferę publiczną.

Chcemy nadać realne znaczenie konsultacjom społecznym.
Chcemy wzmocnić obecności organizacji obywatelskich w życiu publicznym.
Chcemy rozwijać forum debaty publicznej przez współpracę NGO i wzmocnienie ich głosu.

Celem jest zwiększenie skuteczności petycji, wniosków, a także skarg składanych przez organizacje obywatelskie. Będziemy też podejmowali działania na rzecz zwiększania świadomości znaczenia dostępu do informacji publicznej.

- Ograniczenie dostępu do informacji ogranicza możliwość partycypacji społecznej, tak jest choćby z obecną sytuacją w Krośnie, gdzie utrudnia się dostęp do „raportu o ścieżkach rowerowych”. Prezydenci i urzędnicy publicznie informują Radę Miasta, że to dokumentacja, na podstawie której podejmowano decyzje o remontach, a nawet ogłoszono przetarg i podpisano umowy. Równolegle Urząd twierdzi w oficjalnych odpowiedziach, że ta dokumentacja „nie ma związku z procesem decyzyjnym”. Brak dostępu obywateli do dokumentacji uniemożliwia wypowiedzenie się na temat jej jakości przez faktycznych użytkowników: pieszych, kierowców i rowerzystów (dobrej jakości infrastruktura rowerowa służy bezpieczeństwu wszystkich użytkowników dróg i chodników, nie tylko cyklistom) – wyjaśnia Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.

W ramach realizacji zadania przewidujemy między innymi skierowanie do organów samorządowych wniosków zmierzających do zmian wprowadzających dobre praktyki i ułatwiających partycypację społeczną.

Działania w ramach projektu będą realizowane przez 27 miesięcy.

Kontakt dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych zainteresowanych współpracą w ramach projektu:
Piotr Dymiński tel. 721 730 663
e-mail: [email protected]

Źródło: Piotr Dymiński


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ