Wskaźnik utonięć na dzień 27 czerwca (od 1 maja), wynosi łącznie 117 odnotowanych przypadków. W zeszłym roku w ciągu całego sezonu (od 1 maja do 30 września) ilość odnotowanych przypadków wynosiła łącznie 367 utonięć.
Rzeki są niebezpieczne, ponieważ ich koryto ma zmienne dno, mogą kryć się tam konary drzew lub duże kamienie, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu w przypadku skoków do wody. Należy zatem pamiętać o dokładnym zbadaniu kąpieliska, a także zachowaniu szczególnej ostrożności. Policja apeluje o nie wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, gdyż nawet niewielka ilość spożytego alkoholu w połączeniu z upałem powoduje problemy z koncentracją i koordynacją ruchów. Do wody nie należy wchodzić gwałtownie, lecz stopniowo schładzać ciało. Gwałtowny skok do wody może skutkować doznaniem szoku termicznego. Dodatkowo należy pamiętać, że na kąpieliskach są regulaminy, których należy przestrzegać dla bezpieczeństwa własnego oraz innych.
Jak prawidłowo udzielić pomocy tonącemu?
Przede wszystkim należy ocenić sytuację, a później wezwać pomoc i poprosić o nią również osoby trzecie. Pomoc można wezwać poprzez bezpośredni telefon do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) lub poprzez telefon na numer 112. Kolejnym etapem udzielenia pomocy tonącemu jest wybranie najbezpieczniejszego sposobu ratowania go. Są to między innymi: koło ratunkowe, lina, wyciągnięcie tonącego z łodzi, z pomostu (podając rękę lub długi przedmiot, którego tonący będzie mógł się chwycić). Można również podpłynąć do tonącego i przyholować go do brzegu, lecz ten sposób zalecany jest jedynie osobom, które są w podobnej czynności przeszkolone, lub są pewne iż poradzą sobie z tonącym, który może wciągnąć ratownika pod wodę. Jeżeli jest to możliwe – w żadnym wypadku nie wolno dopuścić do dostania się wody do płuc tonącego oraz jak najszybciej wydostać go z pod wody. Przy utracie przytomności, oddechu przez tonącego – już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie tonącemu sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania tonącego do brzegu, powyższy zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie na płytkiej wodzie. Po wyciągnięciu tonącego na brzeg, należy przystąpić do czynności reanimacyjnych. W przypadku przywrócenia przytomności i oddechu tonącemu, należy być przygotowanym na różne komplikacje. Zalecane jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ mogą nastąpić wymioty. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia osłodzoną, nie za gorącą herbatę ale pod żadnym pozorem nie wolno podawać tonącemu alkoholu. Poszkodowanemu należy zapewnić suchą odzież i ciepłe okrycie.
red.