Tegoroczna akcja "Ratujemy-Dajemy" odbywa się w dwóch terminach. Pierwsza edycja odbyła się na początku wakacji w sobotę 24 czerwca. Druga odbędzie się 16 września w godzinach od 9:00 do 13:00 na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej – Zbigniew Machowski, z którym udało nam się porozmawiać:
Jaką liczbę dawców planujecie przyjąć podczas wydarzenia?
Od 60 do 80 osób W poprzedniej edycji w czerwcu ze względu na pogodę było około 40.
Jaka jest procedura oddawania krwi i ile czasu zazwyczaj zajmuje?
Każdy krwiodawca musi się wylegitymować, mieć przy sobie dowód osobisty i przejść procedurę badań, czyli badania krwi, badania dopuszczającego przez lekarza i wtedy będzie można oddać krew. Na koniec trzeba będzie jeszcze wypełnić stosowną ankietę.
Czy dawcy będą musieli czekać w kolejce, i jeśli tak, to jakie są planowane czasy oczekiwania?
Ciężko jest teraz odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od ilości osób, które przyjdą. Jeśli przyjdzie bardzo dużo osób, na godzinę 9:00 to o 9:00 może być kolejka, o 10:00 może być mniejsza kolejka. Jedna osoba oddaje krew w granicach 5-10 minut, druga 2 minuty, a jak ktoś jest pierwszy raz, to schodzi to troszeczkę dłużej, ponieważ musi chwilę odsiedzieć na fotelu odpoczywającym, gdyż pielęgniarki nie zezwolą od razu na wyjście na zewnątrz takiej osobie.
Jakie atrakcje przewidziane są dla dzieci i dorosłych?
Na pewno będą gry i zabawy dla dzieci, które będzie prowadziła Krośnieńska Biblioteka Pedagogiczna. Będzie Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe – będzie można zwiedzić, zobaczyć karetkę wewnątrz, a karetki to są specyficzne pojazdy, których na co dzień z wewnątrz wraz z wyposażeniem nie można zobaczyć. Będą tam panowie ratownicy, którzy będą udzielać informacji, w jaki sposób się alarmuje, w jaki sposób się zachować gdy widzi się osobę poszkodowaną, której trzeba udzielić pomocy.
Co powie Pan osobom, które zastanawiają się nad oddaniem krwi innym?
Przede wszystkim zachęcam – oddanie krwi jest bezbolesne, a jest to bardzo wartościowa rzecz. Krwi nie udało się wyprodukować sztucznie i zastąpić ją naszą naturalną krwią już tyle lat. Krew jest naturalna i potrzebna w każdej dziedzinie, czy to ratownictwie medycznym, czy badaniach laboratoryjnych. Wszystko robi się na krwi rzeczywistej, którą oddają ludzie. Jeśli ma się przynajmniej 18 lat i nie przekroczyło się 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) to zachęcam to oddania krwi. Nie ma znaczenia czy ktoś oddawał krew rok temu, czy oddaje regularnie, każdy będzie mile widziany. Tak jak wcześniej wspomniałem, będą atrakcje dla dzieci – będzie atrakcja strzelnica pneumatyczna, będzie można spróbować ratownictwa wysokościowego, tego jak się zachowywać w uprzęży na linie, będzie samochód policyjny, do którego będzie można wsiąść, włączyć w nim sygnały. Tak samo przedstawiony będzie samochód straży pożarnej, będzie można zobaczyć nawet, jak żyją strażacy. Będą to osoby wyznaczone, które będą oprowadzać tam, gdzie będzie można się poruszać, bo też nie w każde miejsce można wejść, ale takie miejsca będą odgrodzone, także proszę się nie bać.
Zachęcamy również dzieciaki, aby przyszły na zjeżdżalnię, na lody i chcę również zaznaczyć, że to wszystko będzie nieodpłatne. Dla osób, które się zarejestrują do oddania krwi, są przewidziane karnety na mecze piłki siatkowej na sezon 2023/2024, także serdecznie zapraszam. Drogie dzieci bierzcie rodziców, babcię, dziadka, można przyjść, usiąść, rodzice mogą wypić kawę, oczywiście jeśli będą chcieli to oddać krew, a dzieciaki, mimo że już wakacje się skończyły, to będą mogły w miły sposób rozpocząć nowy rok szkolny. Wszystkim dzieciom z całego serca życzę dobrych ocen przez cały rok.
Zwracam się również z apelem do różnych przedsiębiorstw i instytucji o wsparcie tej akcji krwiodawstwa.
Istotne informacje dotyczące poboru krwi:
Kto może oddać krew?
Krew może oddać osoba zdrowa, czyli taka, której oddanie krwi nie zaszkodzi, i której krew będzie bezpieczna dla pacjentów.
Osoby od 18 do 65 roku życia:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów
- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), wyśpij się,
- zjedz lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Nie jedz: tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleka, masła, kiełbasy, pasztetu, śmietany, rosołu, tłustego mięsa oraz jajek, orzeszków ziemnych i ciast kremowych, ogranicz palenie papierosów.
Nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli:
- jesteś przeziębiony (katar),
- przyjmujesz leki,
- po spożyciu alkoholu.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Wszystkie czynności związane z kwalifikowaniem do oddania krwi i z oddaniem krwi wykonywane są przy zastosowaniu sprzętu jednorazowego użytku.
Jak zachowywać się po oddaniu krwi?
- stosuj się do zaleceń lekarza i personelu fachowego pobierającego krew,
- uciskaj miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu)
- pozostań w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny,
- w dniu oddania krwi nie noś w ręce, z której pobierano krew, ciężarów,
- unikaj w tym dniu pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych,
- staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.
Uwaga! – jeśli jesteś pilotem, maszynistą, kierowcą autobusu, operatorem dźwigu, osobą pracującą na wysokości, uprawiającą wspinaczkę, głębokie nurkowanie, to do pracy możesz wrócić nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.
Jeśli się nie zastosujesz do powyższych zaleceń, może powstać krwiak lub zasinienie w miejscu wkłucia. Jeżeli tak się stanie, zastosuj okłady z żelu na urazy i obrzęki lub lodu. W przypadku dużej zmiany zgłoś się do lekarza rodzinnego. W przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadom telefonicznie centrum, w którym oddałeś krew. Złe samopoczucie może przydarzyć się każdemu, jednak jest to powód do zastanowienia się, czy w przyszłości powinieneś oddawać krew.
Jeżeli pojawią się objawy osłabienia, to:
- powiedz komukolwiek, kto jest obok Ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo,
- połóż się z nogami ułożonymi wyżej lub zrób skłon tak, aby głowa znalazła się między nogami,
- skontaktuj się lekarzem.
Autor: Kamil Dębski
zdjęcia: archiwum krosno112.pl