Zmianę zasad płatnego parkowania w Krośnie uchwalili radni Krosna podczas sierpniowej sesji Rady Miasta.
Oprócz parkingu naprzeciw RCKP do strefy płatnego parkowania zostały włączone parkingi przy ul. Bieszczadzkiej (przy banku, PUP i ZUS), ul. Powstańców Warszawskich oraz ul. Wojska Polskiego.
Władze miasta decyzję argumentowały deficytem wolnych miejsc postojowych. Prezydent Krosna Piotr Przytocki podczas dyskusji na sesji zwracał uwagę, że mankamentem parkingu naprzeciw RCKP jest zastawianie go przez lawety i samochody do sprzedaży.
Ostatecznie radni 9 głosami "za" zgodzili się na przyjęcie uchwały. Od głosu wstrzymało się 6 radnych, 4 było przeciwnych.
Jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad parkowania w Krośnie do Rady Miasta wpłynęła petycja rady i zarządu osiedla Tysiąclecia. Przedstawiciele mieszkańców podkreślili, że na parkingu przy ul. Krakowskiej nie występuje deficyt miejsc parkingowych, ani nie jest konieczne wymuszanie rotacji, tak jak w pobliżu urzędów i instytucji przy ul. Bieszczadzkiej, czy centrum miasta przy ul. Powstańców Warszawskich.
W uzasadnieniu do petycji zwracają uwagę, że uchwała nie była konsultowana z radą i zarządem osiedla.
- Miejsc parkingowych pomiędzy blokami brakuje dla mieszkańców. Z tego powodu korzystają oni z parkingu przy ul. Krakowskiej - zaznacza Gabriela Pawłowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Tysiaclecia.
Przypomina, że parking powstał w miejscu parku i mieszkańcom obiecywano, że będzie on bezpłatny i ogólnodostępny.
Autorzy petycji zwracają uwagę, że deficyt miejsc parkingowych w rejonie ul. Krakowskiej i Kolejowej pojawia się głównie wieczorami, przy okazji dużych wydarzeń w RCKP.
Gabriela Pawłowska mówi, że po wprowadzeniu opłat za parkowanie spełniły się obawy mieszkańców – m.in. pojawiły problemy związane z brakiem miejsc parkingowych wzdłuż ul. Kolejowej i Naftowej oraz na parkingach pomiędzy blokami.
Petycja do Rady Miasta trafiła 7 września. Na ostatnią sesję Rady Miasta komisja skarg, wniosków i petycji przygotowała uchwałę w sprawie jej rozpatrzenia. Członkowie, dwoma głosami "za" i jednym "przeciwnym" podjęli wniosek o nieuwzględnieniu petycji.
W uzasadnieniu napisali, że Krosno, podobnie jak inne polskie miasta, boryka się z problemem niewystarczającej liczby miejsc parkingowych w stosunku do potrzeb mieszkańców, turystów oraz interesantów. Zwrócili uwagę, że badania wskazują, że rotacja na ulicach, gdzie nie obowiązuje system poboru opłat jest dużo niższa niż w obszarze strefy płatnego parkowania.
Odnosząc się do zarzutu braku przeprowadzenia konsultacji z radą i zarządem osiedla wytłumaczyli, że rada miasta nie ma takiego obowiązku.
Po dyskusji radni zdecydowali, że nie poprą projektu uchwały o nieuwzględnieniu petycji. 11 głosami "przeciw", 6 "za" i 3 "wstrzymującymi" zdecydowali o jego odrzuceniu. Jakie będą dalsze kroki?
Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta tłumaczy, że powstanie teraz projekt uchwały, który popiera petycję mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Najprawdopodobniej jeszcze podczas grudniowej sesji radni będą decydować, czy wyłączyć parking przy ul. Krakowskiej z III strefy płatnego parkowania.