Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 09:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czas na wakacje, czyli zakończenie sezonu artystycznego w RCKP Krosno

Koniec sezonu artystycznego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza to ważne wydarzenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, osób różnorodnie pięknych, tancerzy, wokalistów, plastyków i grafików, młodych aktorów i miłośników teatru. „Czas na wakacje!” to nie tylko podsumowanie tego, co działo się w sezonie artystycznym 2023/2024, ale zestawienie kilku perspektyw: uczestników zajęć i twórców kultury w mieście, instruktorów, którzy uczą i wspierają, instytucji, która jest drugim domem i publiczności, z którą chcemy dzielić się efektami pracy.
  • Źródło: RCKP Krosno

Źródło: RCKP Krosno

Blisko 1000 osób regularnie bierze udział w codziennych zajęciach edukacyjnych, stając się nie tylko uczestnikami, ale również częścią naszej artystycznej rodziny. W czerwcu efekty pracy tych osób zaprezentowane zostaną w różnych przestrzeniach – na scenie, w holach i galeriach. Zapraszamy do udziału w zakończeniach roku artystycznego, obejmujących kategorie: taniec, muzyka, plastyka, grafika tradycyjna, animacja i teatr. Na publiczność czekają koncerty muzyczne i taneczne, pokazy teatralne, wystawy, a przede wszystkim spotkania z osobami, którym bliska jest sztukao edukacji i wydarzeniu mówią organizatorzy.

Zakończenie roku artystycznego 2023/2024: plastyka

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Galeria pod żyrandolem

Termin: 20 czerwca 2024, godzina 17.00

Wystawa czynna: od 20 czerwca do 25 sierpnia 2024

Wstęp wolny

Podczas spotkań w „Pracowni na piętrze” rozwijamy zdolności plastyczne i twórcze. Nie ogranicza nas ani wyobraźnia, ani dobór technik, materiałów czy narzędzi. W gościnnych wnętrzach pracowni z widokiem na miasto powstają obrazy, rysunki, rzeźby czy rękodzieło. Przestrzeń ta służyła nie tylko edukacji artystycznej, ale była też twórczym azylem dla ludzi w każdym wieku - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Dziecięce i młodzieżowe grupy artystyczne rozwijały pasję do tworzenia, twórcze myślenie oraz manualne zdolności. To właśnie podczas tych zajęć otwierał się przed młodymi artystami świat różnorodnych technik malarskich i rysunkowych.

Środowe zajęcia dla dzieci koncentrowały się na różnych technikach malarskich i rysunkowych. Dzieci w wieku 7-13 lat poznawały tajniki akwareli, akrylu, pasteli, pisaków i kredki. Zajęcia obejmowały malowanie martwej natury, studium portretu, zwierząt oraz pejzaży. Ważnym elementem było również odkrywanie podstaw projektowania mody, co rozwijało wyobraźnię i kreatywność najmłodszych. 

Herbatka na Piętrze, czyli czwartkowa grupa, to wyjątkowa przestrzeń dla dzieci w wieku 8-12 lat. W większości to stali uczestnicy, którzy od niemalże 3 lat tworzą stały skład grupy. Zajęcia zaczynały się od wspólnego kubka herbaty, co budowało więzi i sprzyjało kreatywności. Dzieci chętnie pracowały z kredkami, pisakami, pastelami i farbami, tworząc kolorowe ilustracje, komiksy i obrazy inspirowane literaturą dziecięcą. 

Młodzieżowa grupa artystyczna w tym sezonie skupiła się na doskonaleniu technik oraz pobudzeniu odwagi w wyrażaniu siebie poprzez sztukę. Młodzi twórcy pracowali z martwą naturą, uczyli się proporcji ludzkiego ciała, perspektywy oraz cieniowania. Dowiedzieli się, jak łączenie ze sobą barw wpływa na odbiór dzieła, jak buduje na nim przestrzeń oraz atmosferę. W drugiej połowie roku młodzież miała możliwość tworzenia własnych kreacji, co pozwalało im na wyrażanie swojej indywidualności i rozwijanie osobistego stylu. W Pracowni na Piętrze, oprócz grup dziecięcych i młodzieżowej, spotkać można też dwie grupy dorosłych. Pierwsza z grup zanurzała się w świat sztuki, poszerzając swoje horyzonty zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Uczestnicy poznawali techniki malowania ecoliną, eksperymentowali z różnymi rodzajami pędzli i farb, a także uczyli się, jak pracować z kolorem, aby uzyskać zamierzone efekty. Dorośli malarze często pracowali nad pejzażami, portretami i kompozycjami abstrakcyjnymi, czerpiąc inspirację z otaczającego świata oraz własnych emocji. Doskonalili swoje techniki malarskie oraz ćwiczyli pracę z kompozycją i perspektywą. Omawiając prace artystów, dowiedzieli się między innymi jak dobór odpowiedniego pędzla oraz jego ułożenie podczas malowania wpływa na końcowy efekt. Druga z grup była miejscem, gdzie miłość do sztuki łączyła się z przyjaźnią i wspólnym spędzaniem czasu. Uczestnicy tworzyli prace w różnych technikach - od rysunku i malarstwa sztalugowego, po haft i rękodzieło. Zajęcia były nie tylko sposobem na rozwijanie umiejętności artystycznych, ale także na aktywne i twórcze spędzanie czasu w gronie rówieśników. Atmosferę panującą w pracowni najlepiej określają słowa jednej z uczestniczek: „Robimy, co chcemy i jesteśmy z tego zadowoleni”.

Autorzy prac / uczestnicy zajęć: 

  • Dzieci (grupa 1): Mikołaj Gąsiorek, Antonina Jakubik, Marika Marszewska, Mikołaj Marszałek, Magdalena Orell, Emilia Podkul, Maja Rozenbajgier, Wiktoria Zajdel, Emilia Zajdel, Martyna Zych 
  • Dzieci (grupa 2): Aleksandra Badawska, Nikola Bystrzycka, Estera Dubiel, Weronika Hanczyn, Kornelia Janik, Kajetan Kątny, Nell Kiesztura, Pola Kiesztura, Leila Mekhdiieva, Olga Patla, Emilia Pietrasz, Lena Rawska, Nina Surmacz, Milena Wilusz, Maria Zaremba 
  • Młodzież: Polina Bolota, Maja Głowacka, Julia Haduch, Mira Kowalska, Rita Kowalska, Maja Krupska, Natalia Kurdyła, Aleksandra Kubit, Martyna Lichoń, Olga Machowska, Amanda Rachwał, Kinga Rogala, Lena Sośnicka, Lena Węgrzyńska, Hanna Zajdel, Max Zborowski, Karolina Zobeńko 
  • Dorośli (grupa 1): Gabriela Berdechowska-Juszczyk, Magdalena Bykowska-Wilk, Krystyna Chmielowska, Sylwia Guzek, Weronika Korczykowska, Katarzyna Markowicz, Maria Matar, Katarzyna Meier, Agata Nawrocka, Natalia Niemczyk, Agnieszka Rogala, Anna Smalarz, Zbigniew Styrkosz, Beata Zaborowska-Reczek, Sylwia Zajdel 
  • Dorośli (grupa 2): Małgorzata Adamkowska, Grażyna Biduś, Marta Bożek-Pocenty, Lucyna Domaradzka, Lucyna Jankiewicz-Sompel, Elżbieta Krzysztyniak, Krystyna Kubal, Teresa Kubit, Krystyna Moskal, Lidia Okłój, Małgorzata Smereczyńska, Alicja Styrkosz, Adam Wilusz, Małgorzata Wojnar, Marek Żołna
  • Instruktorzy: Magda Balwierczak, Kamil Zych, Karolina Półchłopek, Daria Kostenko, Paulina Hanus, Beata Trznadel

 

Zakończenie roku artystycznego 2023/2024: muzyka

„Śpiewaj razem z nami. Przeboje z lat 60. i 70.”

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, scena (wejście B)

Termin: 20 czerwca 2024, godzina 18.00

Wstęp wolny

W czerwcu Studio Piosenki Swing zaprasza na koncert „Śpiewaj razem z nami. Przeboje z lat 60. i 70.”. Na scenie pojawi się blisko 30 wokalistów, którzy zaśpiewają między innymi „Małgośka”, „Kolorowe jarmarki”, „Nie bądź taki szybki Bil”, „Dziwny jest ten świat”, „Remedium” czy „Do grającej szafy grosik wrzuć”. Koncert, połączony z pokazem mody, będzie muzyczną zapowiedzią wakacji. Dzieci i młodzież ze Studia Piosenki Swing zachęcają publiczność do przyjścia w kolorowych strojach oraz wrzucenia tytułowego grosika do grającego szafy.

Studio Piosenki Swing

Od pierwszego dnia ma tego samego instruktora. Wychowankowie wracają na koncerty, spotykają się, wspierają i kibicują kolejnym osiągnięciom. Lucyna Durał prowadzi zajęcia, stawiając sobie za cel rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych swoich młodych podopiecznych. Naucza poprawnego śpiewu z odpowiednią interpretacją i właściwym sposobem poruszania się na scenie. Repertuar dobiera z uwzględnieniem indywidualnych cech i możliwości każdego uczestnika. Jej wychowankowie mają wiele okazji do publicznych wystąpień oraz do organizacji własnych wydarzeń, takich jak koncerty noworoczne czy zaduszki. Wielu z młodych wokalistów Studia Piosenki SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w programach telewizyjnych jak Szansa na Sukces, The Voice of Poland, The Voice Kids czy Mam Talent. Studio Piosenki SWING koncertuje w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Od kilku lat na scenie wokalistom towarzyszą muzycy-instrumentaliści.

Studio Piosenki Swing to nie tylko zajęcia indywidualne czy grupowe. To także okazja do spróbowania swoich sił na scenie, zobaczenia się w roli gospodarza wydarzenia proponowanego publiczności w każdym wieku. Wieczorne propozycje, takie jak koncerty noworoczne, Zaduszki Muzyczne czy koncerty pożegnalne lub okazjonalne, na stałe wpisały się do kalendarza krośnieńskich imprez. Wokaliści występują także dla swoich rówieśników, wzbogacając program edukacyjny „Sztuka. Obecny”, kierowany do krośnieńskich szkół. Autorskie audycje muzyczne to ciepło przyjęta nowość wśród propozycji dla uczniów. Każdy, kto dołącza do Studia Piosenki Swing, otrzymuje nie tylko instrukcje i rady, jak śpiewać, ale też okazję do pokazania się światu.

Instruktorka Studia Piosenki Swing: Lucyna Durał

 

Zakończenie roku artystycznego 2023/2024: grafika tradycyjna

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Termin: 24 czerwca 2024, godzina 18.00

Wstęp wolny

W Pracowni Grafiki Tradycyjnej swoje miejsce każdego roku znajdują dzieci, młodzież i dorośli. To miejsce, w którym królują tradycyjne techniki graficzne i druku. Przestrzeń wypełniona twórczą pracą i inspirującymi rozmowami przy… dobrej muzyce i sztuce – często niepowtarzalnej i powstałej z głębi serca.

W Pracowni Grafiki Tradycyjnej odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poprzez naukę różnych, ciekawych technik graficznych i artystycznych uczestnicy zajęć rozwijają wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne. Powstanie obrazu w grafice to proces złożony i jednocześnie fascynujący: od pomysłu, doboru techniki graficznej, przeniesienia projektu na matrycę, opracowania matrycy aż do wykonania odbitki za pomocą prasy graficznej. 

Dziękuję wszystkim uczestnikom Pracowni Grafiki Tradycyjnej za twórczą współpracę, gratuluję wspaniałych prac graficznych i życzę wesołych wakacji bogatych w inspiracje do dalszej pracy artystycznej. Każdemu, kto weźmie udział w wernisażu wystawy i odwiedzającemu wystawę uczestników zajęć, życzę dostrzeżenia wyjątkowości prac i niesamowitej wrażliwości ich autorów – o wystawie mówi Joanna Topolska-Uliasz.

Uczestnicy Pracowni Grafiki Tradycyjnej RCKP Krosno 2023/2024: Karolina Bielaska, Liliana Gnap, Bartosz Mularski, Hubert Pizior, Jakub Pilecki, Julia Jakubowicz, Julia Krasowska, Filip Łuszcz, Weronika Uliasz, Alicja Styrkosz, Jadwiga Agopsowicz-Bienia, Mira Reiss, Małgorzata Bobiec, Alina Kmonk, Małgorzata Kaczmarska, Marek Żołna, Katarzyna Markowicz, Małgorzata Kazanecka, Joanna Kazanecka, Janusz Styrkosz, Piotr Kociuba, Jakub Niedziela, Ewelina Gonet

Instruktorka Pracowni Grafiki Tradycyjnej: Joanna Topolska-Uliasz

 

Zakończenie roku artystycznego 2023/2024: animacja i teatr

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Termin: 26 czerwca 2024, godzina 17.00

Wstęp wolny

Czy chcielibyście się dowiedzieć, jak duży wpływ na losy grupy ludzi może mieć niespodziewana dziura w moście? Zwłaszcza, gdy oni tym mostem muszą przejechać? Czy wiecie, jak bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie lokalu zanim się do niego wejdzie na obiad? Wszystko wydaje się oczywiste, ale takim nie jest, szczególnie gdy lokalu nie ma w przewodnikach dla turystów,  kelnerka jest z piekła rodem, zaś  drogę do takiego miejsca mogą znaleźć tylko ci, którym dokucza wyjątkowy pech. O tym opowiada najnowsze przedstawienie Grupy Teatralnej „Łyk szczęścia”, na które zapraszamy 26 czerwca, na scenę Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Talenty sceniczne zostaną zaprezentowane w ramach  wydarzenia „Czas na wakacje, odsłona teatralna”. W tym roku „Dziura w moście” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Łyk szczęścia” oraz etiuda teatralna w wykonaniu  dzieci z „Klubu Umiałka” zamykać będą prezentacje zespołów i pracowni działających w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Grupa Teatralna „Łyk szczęścia”

Działa od 4 lat, jej członkowie to dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które z wielkim zapałem i sobie właściwą kreatywnością realizują głównie autorskie scenariusze. Pomysły młodych artystów są zawsze kluczem do stworzenia ostatecznego kształtu przedstawienia, a sam proces powstawania obfituje w niezwykłe odkrycia, często nieuświadomionych, talentów.

Klub Umiałka

Grupa najmłodszych uczestników amatorskiego ruchu artystycznego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Dzieci w wieku od 4 do 7 lat spędzają z nami rok, bawiąc się i tworząc. Niczym nie ograniczana dziecięca wyobraźnia produkuje światy prosto z bajki. W tym roku Umiałki przekonały się, iż skrzaty istnieją, bowiem zostawiane przez te bajeczne istoty ślady bardzo skutecznie je zdemaskowały. Myślicie, że łatwo bawić się i tworzyć, gdy w każdym zakamarku mogą kryć się skrzaty skore do psot? Jeśli chcecie się przekonać  dołączcie w do Klubu Umiałka w nowym sezonie 2024/2025. Działamy od 19 lat. Na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego najmłodsi zaprezentują etiudę motywowaną wierszem Jana Brzechwy „Żaba”.

Instruktorka: Anna Jakubik

Zobacz, jak powstaje kultura w mieście, jakie są efekty wspólnej pracy i… dołącz do grup RCKP Krosno w sezonie artystycznym 2024/2025

Na przełomie sierpnia i września ogłaszamy nabory do zespołów, klubów i grup artystycznych. Jeśli nie jesteś pewny lub pewna, czy bycie częścią naszej kulturalnej rodziny, to coś dla Ciebie albo dla Twojego dziecka, weź udział w podsumowaniu sezonu artystycznego, zobacz nad czym pracowaliśmy przez cały rok i jaka atmosfera panuje wśród uczestników zajęć i… twórców wydarzeń kulturalnych. To okazja do rozmowy z instruktorami oraz tancerzami, plastykami i grafikami, wokalistami, a nawet adeptami sztuki teatralnej. To, co zobaczysz w czerwcu, to zaledwie kropla w morzu tego, co dzieje się w sezonie artystycznym. Jesteśmy otwarci na różnorodność i Twoją potrzebę działania lub po prostu bycia. Kultura jest już domem dla tysięcy osób, ale może być też Twoim drugim domemzachęca Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ