Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:36
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uroczystości 110. rocznicy wymarszu Kadrówki w Krakowie z krośnieńskim akcentem

W poniedziałek (5 sierpnia) podczas uroczystego capstrzyku na Kopcu Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu złożona zostanie ziemia z grobu krośnianina por. Stanisława Gorczycy. Jego stryjeczni wnukowie nakręcili upamiętniający go film.
Uroczystości 110. rocznicy wymarszu Kadrówki w Krakowie z krośnieńskim akcentem

Autor: Archiwum rodzinne

Por. Stanisław Gorczyca urodził się 2 kwietnia 1895 we wsi Białobrzegi, w ówczesnym powiecie krośnieńskim. Ukończył c.k. Szkołę Realną w Krośnie i Akademię Handlową w Krakowie. Działał też w Związku Strzeleckim.

W sierpniu 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich i został przydzielony do 3. kompanii „rzeszowskiej” VI batalionu, którym dowodził Leopold Lis-Kula. Rok później został mianowany sierżantem. 22 października 1915 został ciężko ranny w ataku na wieś Kukle. W maju 1916 wrócił na front do macierzystego batalionu i wziął udział we wszystkich bitwach. 

- Odznaczył się w największej bitwie pod Kostiuchnówką. Właśnie za nią otrzymał krzyż Virtuti Militari i wniosek o awans oficerski - wspomina Grzegorz Gorczyca, wnuk brata por. Stanisława Gorczycy.

Po kryzysie przysięgowym (w lipcu 1917 roku) został wcielony do cesarskiej i królewskiej Armii i wysłany na front włoski. Do Polski wrócił z Armią gen. Hallera.

Por. Stanisław Gorczyca po tułaczce wojennej pracował w Krośnie, w filii Polskiego Banku Przemysłowego. 

- Śmierć dopadła go październikowej niedzieli 1923 roku - opowiada Marek Gorczyca. - Wracając z kościoła upadł przed progiem rodzinnego domu. Skrzep, który oderwał się od postrzępionych kulami płuc, na zawsze zablokował jego serce.

Stanisław Gorczyca został pochowany na cmentarzu komunalnym, przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie.

Bohater Legionów Polskich z Krosna został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari (w maju 1922 roku), dwukrotnie Krzyżem Walecznych (w 1922 roku), odznaką "Za wierną służbę" oraz Krzyżem Niepodległości (pośmiertnie w czerwcu 1933 roku "za pracę w dziele odzyskania niepodległości").

Najbliższa rodzina por. Stanisława Gorczycy postanowiła wypełnić wszelkie niezbędne formalności, które pozwolą na złożenie ziemi z jego grobu pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. 

Uroczystości odbędą się w poniedziałek (5 sierpnia) i będą jednym z wydarzeń towarzyszących Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

O godz. 15:00 odbędzie się uroczysty apel rozpoczynający marsz i złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia. Później uczestnicy przejdą najpierw na krakowski Rynek a później na Wawel. 

Po uroczystej mszy odprawionej w Katedrze Wawelskiej (godz. 17.00) zaplanowano przemarsz na plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Po uroczystościach delegacja uczestników marszu skieruje się w stronę Małego Rynku, gdzie o godz. 19:00 rozpocznie się 88. Krakowska Lekcja Śpiewania "Kadrówka 1914".

O godz. 19.45 odbędzie się uroczysty capstrzyk pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, połączony ze złożeniem ziem w kopcu i składaniem kwiatów.

We wtorek, 6 sierpnia, z krakowskich Oleandrów wyruszy LIX (44. raz po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (na trasie Kraków – Kielce). W tym roku wydarzenie odbędzie się dla uczczenia 110. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Zdjęcia: Archiwum rodzinne


Grób Stanisława Gorczycy

Autor: Archiwum rodzinne

Stanisław Gorczyca w mundurze armii Hallera

Autor: Archiwum rodzinne

Stanisław Gorczyca w szpitalu wojskowym

Autor: Archiwum rodzinne

Stanisław Gorczyca w szpitalu wojskowym

Autor: Archiwum rodzinne

Stanisław Gorczyca w szpitalu wojskowym

Autor: Archiwum rodzinne

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama