Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:15
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa Nabór do Rezydencji Eksperymentalnych: Stwórz Własną Pracownię!

Rezydencje eksperymentalne to program dla tych, którzy chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe albo poszukują nowej drogi w branży artystycznej i kulturalnej. Uczestnicy - rezydenci - będą mieli szansę stworzyć swoją własną pracownię artystyczną, w której poprowadzą zajęcia i warsztaty dla wybranej przez siebie grupy. Niezależnie od tego, czy ktoś jest artystą, rzemieślnikiem, czy instruktorem, w programie znajdzie przestrzeń na realizację swoich pomysłów.
  • Źródło: RCKP Krosno
Trwa Nabór do Rezydencji Eksperymentalnych: Stwórz Własną Pracownię!

Źródło: RCKP Krosno

W ciągu trzech miesięcy każdy uczestnik poprowadzi cykl zajęć na wybrany temat, np. związany z sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem, a może jeszcze inną dziedziną. Będzie to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, w pracy z grupą, ale także do poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy to ja jestem młodą osobą z wieloletnim doświadczeniem lub czy odnajdę się w kulturze oraz czy własna pracownia jest czymś na miarę moich możliwości?

Rekrutacja do programu odbywać się będzie w sposób ciągły, a szczegóły współpracy ustalane zostaną indywidualnie z zakwalifikowanymi rezydentami. Liczba miejsc będzie zależała od specyfiki zgłoszonego pomysłu. Organizatorzy zachęcają do udziału osoby kreatywne, chcące promować swoje talenty i pasje. Oferują wsparcie merytoryczne, promocję działań, pomoc w naborze grup warsztatowych i przede wszystkim przestrzeń do działania. Uczestnicy po zakończonej rezydencji otrzymają rekomendacje, w których opisany zostanie proces tworzenia autorskiej pracowni. Planowane jest również stworzenie bazy danych uczestników, co będzie dla nich dodatkową wizytówką oraz źródłem potencjalnych ofert pracy.

Nasz program Rezydencji eksperymentalnej to pilotażowy projekt oparty na naszym doświadczeniu z młodzieżą i młodymi dorosłymi. Chcemy wesprzeć osoby dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te, które pragną zdobyć nowe doświadczenia zawodowe lub zmienić branżę, w której aktualnie pracują. Pomysł na rezydencje wziął się z chęci zdobycia doświadczania przez osoby, które jeszcze nie studiują i takie, które skończyły już 30 lat, a zgłosiły się na praktyki w ramach Praktykuj w kulturze (inspirujecie nas do działania!) – o pomyśle mówią organizatorzy.

Cel programu

Ideą programu jest możliwość stworzenia przez rezydenta swojej autorskiej pracowni, w ramach której zostanie przeprowadzony cykl zajęć, warsztatów artystycznych z dowolnej dziedziny sztuki. Rezydencja eksperymentalna dedykowana jest osobom, które chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe albo poszukują nowej drogi w branży artystycznej i kulturalnej. Uczestnicy będą mieli szansę stworzyć swoją własną pracownię twórczą, gdzie poprowadzą zajęcia i warsztaty dla określonej przez siebie grupy docelowej. Niezależnie od tego, czy ktoś jest artystą, rzemieślnikiem czy instruktorem, w programie znajdzie przestrzeń na realizację swoich pomysłów. W ciągu trzech miesięcy każdy uczestnik pod własnym szyldem poprowadzi cykl zajęć na wybrany temat, np. związany ze sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem itp. Będzie to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, szczególnie w pracy z grupą oraz do rozwinięcia umiejętności miękkich. 

Program Rezydencji eksperymentalnej to pilotażowy projekt oparty na doświadczeniu z młodzieżą i młodymi dorosłymi, którzy od lat zgłaszają się do domu kultury z prośbą o odbycie praktyk czy stażu zawodowego. Obserwując zmieniające się trendy oraz potrzeby społeczne, organizatorzy chcą wspierać osoby dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te, które mają potrzebę zdobycia nowego doświadczenia zawodowego. A także myślą również o osobach chcących zwyczajnie zmienić branżę, w której aktualnie pracują, co obecnie jest często spotykaną praktyką.

Dla kogo Rezydencje eksperymentalne?

Rezydencje eksperymentalne to program skierowany do osób zarówno chcących zdobyć swoje pierwsze lub kolejne doświadczenie zawodowe, jak również dla osób, które szukają nowej ścieżki zawodowej w branży kulturalnej czy artystycznej. Zgłosić mogą się wszyscy, którzy na bazie swojego talentu czy pasji będą gotowi poprowadzić swoją czasową, autorską pracownię opartą na cyklu warsztatów, zajęć z zakresu sztuki. Z obserwacji organizatorzy wiedzą, że zdobywanie doświadczenia, jak również zmiany w życiu człowieka niezależnie od jego wieku są bardzo istotnym i wartościowym elementem. W związku z tym proponują dwa moduły skierowane do osób w różnym wieku.

ŚCIEŻKA I - dla osób 18 - 29

Moduł dedykowany jest dla osób młodych, stojących na początku swojej ścieżki zawodowej bądź dopiero jej szukających. Minimalna liczba zrealizowanych godzin warsztatowych - 10

ŚCIEŻKA II - dla osób 30+

Moduł dedykowany jest dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe lub brakujące doświadczenie do swojego CV, zmienić branżę lub myślą o własnej działalności artystycznej. Minimalna liczba zrealizowanych godzin warsztatowych - 15

Czas trwania rezydencji: ok. 3 miesiące

Na co mogą liczyć rezydenci?

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza będzie wspierać merytorycznie osoby, które postanowią skorzystać z programu rezydencji. Rolą instytucji będzie dbanie o działania promocyjne, nabór grup warsztatowych, pomoc w kwestiach formalnych oraz pokrycie kosztów niezbędnych materiałów wykorzystanych na potrzeby warsztatów. Istotną kwestią będzie zapewnienie przestrzeni, w której odbywać się będą zajęcia. Nabór na rezydencję został zaplanowany w formie ciągłej, a warunki współpracy zostaną ustalone indywidualnie w zależności od potrzeb prowadzącego i specyfiki tworzonej pracowni. W ten sposób organizatorzy otwierają się na kreatywność osób dorosłych i chcemy promować ich talenty, zdolności czy ukryte pasje. Uczestnicy programu otrzymają szczegółowe rekomendacje, w których zostanie opisany m.in. cały proces tworzonej pracowni, specyfika pracy prowadzącego oraz zdobyte kompetencje. Planowane jest również stworzenie bazy danych uczestników, co będzie dla nich dodatkową wizytówką oraz źródłem potencjalnych ofert pracy. Udział w programie jest bezpłatny, a o przyjęciu na rezydencję decyduje koncepcja przedstawionego pomysłu na pracownię.

Korzyści

Rezydent może zyskać szansę na stworzenie swojej pracowni artystycznej, w której poprowadzi autorskie warsztaty. Będzie miał okazję sprawdzić się w pracy z grupą. Zdobędzie nowe doświadczenia, które w przyszłości zainteresują jego potencjalnych pracodawców lub - jeśli rozwinie własną działalność - odbiorców. Pozna zasady pracy w branży kulturalnej, a przy tym nawiąże relacje z innymi, być może z przyszłymi artystami. Podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi osobami, które wezmą udział w cyklu warsztatowym. Pokaże się światu w roli artysty, twórcy, rzemieślnika, po prostu zdolnego człowieka z pasjami. Korzyścią dla odbiorców takich pracowni będą dodatkowe zajęcia, warsztaty, które trafią do oferty programowej - nie tyle instytucji, co samego rezydenta - na czas trwania rezydencji.

Nabór

Ciągły. Liczba osób przyjętych do programu uzależniona jest od zgłoszeń i specyfiki pracowni

Zasady zgłoszeń

Do programu mogą zgłosić się osoby, które ukończyły 18 rok życia, wypełniając i przesyłając formularz online, w którym należy opisać swój pomysł na autorską pracownię zgodnie z zamieszczonymi w nim wytycznymi.
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama