Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 00:48
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej policyjnych kontroli to mniej wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców

Wynika to z policyjnych statystyk, które opracował zespół Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Mundurowi podkreślają, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku na drogach doszło do znacznie mniejszej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu.
Więcej policyjnych kontroli to mniej wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców

Źródło: KMP Krosno

Jedną z czynności najczęściej kojarzonych z pracą policjantów ruchu drogowego, obok kontroli prędkości, są kontrole trzeźwości. Mają one na celu eliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców.

- Skuteczność działań policji w tym obszarze ma realne przełożenie na spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu - podkreśla BRD KGP.

W okresie od stycznia do września kierowcy na podwójnym gazie byli sprawcami 805 wypadków drogowych, w których życie straciło 100 osób, a 968 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku nastąpił spadek liczby wypadków o 123, liczby zabitych osób o 56 oraz liczby osób rannych o 69.

Zespół BRD KGP zaznaczają, że kierujący sprawcy wypadków drogowych będący pod działaniem alkoholu stanowią w tym roku 6,1procent sprawców wypadków drogowych powstałych z winy kierującego. W ubiegłym roku było to 7,6 proc.

Od początku roku policjanci przeprowadzili ponad 10,3 mln badań stanu trzeźwości kierujących (o ponad 1 mln więcej niż w tym samym okresie roku 2023). W tym czasie ujawnili ponad 60 tysięcy kierowców pod działaniem alkoholu (ilość mniejsza niż w analogicznym okresie 2023 roku o 2 547 przypadków).

- Dzięki działaniom policji ruchu drogowego na przestrzeni ostatnich lat możemy mówić o systematycznym spadku zdarzeń z udziałem nietrzeźwych użytkowników ruchu drogowego - podkreśla zespół BRD KGP.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

Jednocześnie sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. W przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, w zależności od skutków tego zdarzenia, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 20 lat a zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony dożywotnio.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ