Jeśli masz pomysł na inicjatywę, która odpowiada na potrzeby Twojego otoczenia, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Dołącz do trzeciej edycji „Kierunek: Inicjatywa!” i spraw, by Twój projekt stał się częścią kulturalnej historii miasta.
Nabór wniosków na realizację oddolnych inicjatyw lokalnych w ramach konkursu grantowego Kierunek: Inicjatywa! Edycja 2025.
Myślisz o stworzeniu wydarzenia kulturalnego, które zaangażuje i zintegruje mieszkańców Krosna? Chcesz zrobić coś wyjątkowego dla swoich sąsiadów z osiedla, ponieważ dostrzegasz ich potrzeby w obszarze działań kulturalnych? Masz pomysł na projekt, który mógłby odmienić ofertę kulturalną miasta? Być może teraz jest ten czas, żeby pomyśleć o tym na poważnie.
RCKP Krosno ogłasza trzecią edycję konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!”, który wspiera pomysły mieszkańców chcących aktywnie uczestniczyć w tworzeniu działań kulturalnych na terenie miasta Krosna. To idealna okazja, by połączyć kreatywność z lokalnym zaangażowaniem i stworzyć coś, co zostanie na długo w pamięci mieszkańców.
Kierunek: Inicjatywa! Czym jest?
Kierunek: Inicjatywa! to konkurs grantowy, który ma na celu wsparcie oddolnych inicjatyw, odpowiadających na potrzeby kulturalne społeczności lokalnej. Program skupia się na rozwijaniu potencjału kulturowego społeczności miasta i pokazywaniu, że kultura to coś, co możemy tworzyć wspólnie – niezależnie od wieku, doświadczenia czy zasobów. Każdy może być twórcą, a kultura nie musi być ograniczona do sal wystawowych czy koncertowych – może dziać się w parkach, na ulicach czy na podwórkach.
Podczas dwóch pierwszych edycji udało się zrealizować 12 różnorodnych projektów w rożnych lokalizacjach i dla różnych grup odbiorców. Były to inicjatywy skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, jak i osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie dwa lata w ramach inicjatyw realizowanych z konkursu grantowego mieszkańcy Krosna mieli okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych i integracyjnych, piknikach, koncertach, plenerach, a także zobaczyć wystawy czy teledyski, a nawet wspólnie tworzyć w przestrzeni publicznej mural.
Dla kogo i od kogo?
Tradycyjnie do konkursu organizator zaprasza zarówno grupy formalne (fundacje czy stowarzyszenia), jak i nieformalne, składające się z co najmniej dwóch osób (w tym jednej pełnoletniej). Co ważne, w tej edycji każda grupa może zgłosić aż 2 pomysły! Preferowane będą działania, które m.in. odpowiadają na realne, kulturalne potrzeby społeczności, angażują mieszkańców w proces tworzenia kultury, zwracają uwagę na lokalne dziedzictwo i zasoby kulturowe, są bezpłatne i dostępne dla wszystkich, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dokładne wytyczne dotyczące naboru opisuje regulamin konkursu, na podstawie którego komisja konkursowa wybierze do realizacji maksymalnie 5 zgłoszonych inicjatyw.
Zaplanowano konsultacje dla inicjatorów dotyczące składania wniosku w dwóch terminach: 3 grudnia (piątek), godz. 15.00-17.00 i 3 stycznia 2025 (piątek), godz. 16.30-18.00. Podczas tych spotkań będzie można zasięgnąć informacji dotyczących wytycznych z regulaminu, na co zwrócić uwagę przy planowaniu działań, jak poprawnie opisać pomysł, jak uniknąć błędu formalnego itp.
Formularz zgłoszeniowy: www.rckp.krosno.pl
Ogólne informacje
- Termin składania wniosków: od 5 grudnia 2024r. do 12 stycznia 2025r. (do godz. 23.59)
- Organizator konkursu: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
- Łączna kwota przewidziana na realizację zwycięskich inicjatyw: do 20 000 zł
- Uprawnieni do składania wniosków: grupy nieformalne (min. 2 osoby w tym przynajmniej 1 pełnoletnia) oraz formalne (np. fundacje, stowarzyszenia). W tej edycji jedna grupa może zgłosić do konkursu dwa pomysły.
- Termin realizacji zwycięskich inicjatyw: od 1 marca do 19 grudnia 2025
- Rozstrzygnięcie konkursu i publikacja wyników na stronie internetowej Organizatora: do 3 lutego 2025
- Konsultacje dla inicjatorów dotyczące składania wniosku: 13 grudnia 2024 (piątek), godz. 15.00-17.00 i 3 stycznia 2025 (piątek), godz. 16.30-18.00. Organizatorzy odpowiedzą na pytania: jak czytać regulamin, na co zwrócić uwagę przy planowaniu działań, jak poprawnie opisać pomysł itp.
Szczegółowe wytyczne dotyczące wniosku i zgłoszenia inicjatywy określa regulamin konkursu. REGULAMIN
Mapa inicjatyw oddolnych
Zobacz, co się dzieje lub wydarzyło się już w naszym mieście przez ostatnie 4 lata (kliknij tutaj).
- Być może stanie się ona inspiracją dla osób chcących zrealizować swój pomysł w 2025 roku i pomoże w zaplanowaniu nowych działań, chociażby pokazując miejsca, w których odbywa się zdecydowanie mniej wydarzeń niż w innych, czy wskazując na specyfikę lub tematykę dotychczasowych inicjatyw. Mamy też nadzieję, że w najbliższym czasie wspólnie zwiększymy jej zasoby o kolejne wspólnie zrealizowane działania w naszym mieście - mówią organizatorzy.