Zajęcia odbywają się co czwartek w godzinach 9:00 i 11:00 i potrwają do połowy października. W zeszłym roku z tej formy edukacji skorzystało ponad 500 dzieci z krośnieńskich przedszkoli i klas I–IV szkół podstawowych. W tym roku zainteresowanie również jest ogromne, a organizatorzy nie kryją radości z rosnącej świadomości ekologicznej wśród najmłodszych.
– Nasza spółka widzi sens i potrzebę w prowadzeniu edukacji ekologicznej, zwłaszcza w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i recyklingu. Edukacja ekologiczna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu postaw proekologicznych u dzieci i młodzieży, oraz uczy ich odpowiedzialności za środowisko naturalne – mówi Dorota Kornasiewicz, dyrektor operacyjny Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów.
Ścieżka edukacyjna to prawdziwa przygoda, której uczestnicy uczą się przez zabawę. Na dzieci czeka kilka stanowisk tematycznych, m.in. koła fortuny o tematyce ekologicznej, wielkoformatowe gry o segregacji odpadów, mega puzzle, fotobudka, a nawet ekologiczna fotoramka. Wszystko zaprojektowane tak, by zaangażować dzieci w interaktywny i atrakcyjny sposób.
Podczas zajęć pracownicy Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów tłumaczą dzieciom, jak poprawnie segregować odpady, czym jest recykling, jakie odpady trafiają do PSZOK-u, a także w jaki sposób można na co dzień oszczędzać wodę i energię elektryczną.
Dodatkową atrakcją tegorocznych zajęć są edukacyjne upominki przygotowane we współpracy z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol S.A. Każde dziecko otrzymuje prezent, wśród których znajduje się także autorska bajka „O chochliku Szkliku i jego ekologicznej misji” – inspirująca opowieść o trosce o środowisko.
Ekologiczne czwartki na ścieżce edukacyjnej to nie tylko nauka, ale i radość, odkrywanie oraz budowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat. Dzięki takim inicjatywom Krośnieński Holding Komunalny aktywnie wspiera zrównoważony rozwój lokalnej społeczności i inwestuje w przyszłość naszej planety.