W czasie lata ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące występowania burz i silnego wiatru są dość częste. Zdarza się, że ich natężenie jest tak duże, że może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz straty materialne.
Warto śledzić prognozy pogody i wydawane ostrzeżenia aby zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. Przed burzą radzimy zabezpieczyć dokładnie drzwi i okna oraz przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonie czy w ogrodzie, ponieważ w razie mocnego wiatru mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.
Podczas burzy lepiej nie wychodzić z domu. Jest to zawsze najbezpieczniejsze schronienie. Warto zamknąć drzwi i okna.
Warto zastanowić się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
Jeżeli burza napotka kogoś w samochodzie, najlepiej zjechać na parking albo pobocze drogi z dala od drzew, słupów energetycznych, stalowych konstrukcji itp., aby zminimalizować powstanie tzw. "łuku elektrycznego", który może uszkodzić poważnie samochód jak i samego kierowcę, oraz osoby które podróżują tym samochodem.
W górach jak najszybciej opuść szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie. W czasie ulewy nie wolno opierać żadnej części ciała o skały i ściany, ponieważ w razie uderzenia piorunu w sąsiedztwie, można zostać porażony prądem (woda to doskonały przewodnik prądu elektrycznego).
Na otwartej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem jest przykucnięcie jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami i ramionami obejmującymi kolana. Zmniejsza się wtedy powierzchnia ciała która wystaje ponad otoczenie.
Najgorszym z możliwych rozwiązań jest schronienie się pod jedynym w okolicy drzewem, mostem, latarnią, ponieważ pojedyncze obiekty ściągają na siebie pioruny.
red., KMP