Statystyki KM PSP w Krośnie wskazują, że w niedawno rozpoczętym sezonie grzewczym sadza w kominach paliła się w kilku domach mieszkalnych. W jednym z nich nie czyszczono jej od kilku lat. Po pożarze komin popękał i nie nadaje się on do użytkowania - konieczny jest kosztowny remont.
W innym przypadku niewiele brakowało, aby spalił się dach, gdyż iskry palącej się sadzy wypadły z kratki na strychu. Na szczęście mieszkańcy jeszcze nie spali i sytuację udało się szybko opanować.
Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. Im bardziej zanieczyszczony materiał palny tym więcej jest sadzy. - W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych - ostrzega bryg. Mariusz Kozak z krośnieńskiej Straży Pożarnej.
Jak rozpoznać pożar sadzy?
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza (nawet do 1000 stopni Celsiusza) może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz i spowoduje zapalenie materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających do komina.
- Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przy powstałych stratach podczas pożarów w budynkach od palącej się sadzy, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Jak co roku apelujemy i prosimy, aby przygotować się do bezpiecznego sezonu grzewczego i zadbać nie tylko o opał, ale i również o wyczyszczenie oraz sprawdzenie urządzeń i przewodów kominowych - dodaje bryg. Kozak.
Jeśli rozpoznamy w swoim domu pożar sadzy, należy niezwłocznie poinformować straż pożarną (tel.998), wygasić piec czy kominek. Nie wolno gasić paleniska wodą.
Zgodnie z § 34. 1. pkt 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z 2010 r.) - w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania co najmniej raz na 3 miesiące.
W sezonie grzewczym 2016/2017 w statystykach pożarniczych z terenu działania krośnieńskiej Komendy strażacy odnotowali 62 pożary sadzy w kominach. W tym sezonie pierwsze zdarzenie tego typu miało miejsce we wrześniu w Klimkówce.
red., KM PSP Krosno