Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:55
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak postępować z owadami błonkoskrzydłymi?

Krośnianie, zwłaszcza ci mieszkający w domach jednorodzinnych, coraz częściej zauważają w pobliżu swoich posesji niebezpieczne szerszenie. Są one aktywne zwłaszcza latem. Pamiętajmy, że strażacy nie przyjadą już do nas, by zlikwidować gniazdo owadów. Musimy za to zapłacić prywatnej firmie.
Jak postępować z owadami błonkoskrzydłymi?
fot. pixabay

Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa w myśl Prawa Budowlanego:

Art. 61. Obowiązki właściciela lub zarządcy przy utrzymywaniu obiektu
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska."

- Odesłanie do ustawy Prawo Budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów - mówi bryg. Mariusz Kozak z KM PSP w KrośnieStraż Pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których przebywają grupy dzieci, ludzie starsi oraz osoby o ograniczonej zdolności poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich, domach opieki itp. W pozostałych przypadkach działania straży mogą ograniczyć się do przeprowadzenia ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia. Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu.

Prawidłowe postępowanie z owadami błonkoskrzydłymi:

- Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda.
- Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady.
- Nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi.
- Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

- Wyjazd pojazdu pożarniczego w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą opisaną w „Zasadach postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”: działania w zakresie zabezpieczenia terenu działań, ewakuację osób z obiektu i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy - dodaje bryg. Kozak.

Unieszkodliwianiem owadów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które można łatwo znaleźć w internecie.

red.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ