Około milion Polaków posiada specjalne konto, na którym mogą sprawdzić ile kosztowało ich leczenie, czy zabiegi były refundowane czy jakie leki sprzedała im apteka. Jest to również sposób NFZ na nieuczciwych lekarzy i placówki medyczne.
Zintegrowany Informator Pacjenta umożliwia śledzenie historii leczenia oraz zgłaszanie nieprawidłowości, jakie wykrył pacjent. Dotyczy to wizyt, których nie odbył, zabiegów, które były refundowane, a kazano mu za nie płacić. Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta NFZ udało się zgromadzić ponad milion złotych, gdzie 735 tysięcy złotych zebrane zostało na Podkarpaciu.
Dlaczego warto mieć ZIP
Pacjenci, którzy posiadają ZIP mogą bez wychodzenia z domu śledzić historię swojego leczenia, dowiadywać się wszystkiego na temat leków, wizyt, zabiegów, jakie odbyli, lub jakich nie odbyli, a widnieją w ZIP. Jest to sposób na wyszlifowanie uczciwości lekarzy, placówek medycznych i aptek, aby ich praca była rzetelna i zgodna z powołaniem. Zawiera on wiele przydatnych funkcji takich jak: aktualny status ubezpieczenia, wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i dostępnością dla osób niepełnosprawnych, deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki POZ, czy etapu, na którym znajduje się wniosek o leczenie sanatoryjne.
Upowszechnienie ZIP
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta korzysta zaledwie milion polaków. System ciągle się rozwija, otrzymuje nowe funkcje usprawniające jego działanie. Patrząc na ilość pieniędzy zebranych na Podkarpaciu można wyciągać różne wnioski ale z pewnością warto założyć takie konto. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze stroną www.zip.nfz.gov.pl, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące możliwości, funkcji oraz sposobu zakładania ZIP. Informację można również uzyskać w oddziałach NFZ.
Przemysław Kandefer