Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 08:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstał Podkarpacki Szlak Filmowy. Mapa prowadzi do filmowych miejsc i plenerów

Nieprzypadkowo Jaśliska stały się miejscem, gdzie otwarto Podkarpacki Szlak Filmowy. To właśnie w tej małej podkarpackiej miejscowości i jej okolicach powstały m.in. "Boże Ciało", "Wino truskawkowe" i "Twarz".
Powstał Podkarpacki Szlak Filmowy. Mapa prowadzi do filmowych miejsc i plenerów

Autor: Krosno112.pl

Uczestnicy imprezy z okazji otwarcia szlaku, mieli okazję na głównym placu Jaślisk spotkać twórców polskiego filmu m.in.: Dariusza Jabłońskiego, Bartosza Bielenię, Leszka Lichotę, Elizę Rycembel i Tomasza Ziętka.

Dla gości przygotowano wiele atrakcji, m.in. kino plenerowe, koncert oraz strefę relaksu. Można było też zwiedzać filmowe plenery. Pomagał w tym nie tylko przewodnik, ale także specjalnie przygotowana mapa. To wspólna inicjatywa Podkarpackiej Komisji Filmowej, samorządu województwa, gminy Jaśliska oraz stowarzyszenia W Krainie Źródeł.

Przystankami na szlaku są znane z dużych ekranów miejsca, m.in.: atelier fotograficzne, stara plebania, kwatera Andrzeja, chałupa Kościejnego, posterunek policji, bar Galicja, kapliczka na Trakcie Węgierskim, stadion, tablica miejsce pamięci, dom wójta, pomnik 600 lat Jaślisk, dom wdowy, dom kościelnej, kościół, plebania.

- Bieszczady i Beskid od lat przyciągają filmowców - przypominają twórcy Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Lesko i Rymanów jeszcze w 1958 roku witały Bogusza Bilewskiego wraz z ekipą pierwszego polskiego westernu „Rancho Texas”, a dziesięć lat później Lutowiska i okolice zamieniły się w Raszków i Chreptiów, goszcząc Małego rycerza i jego Baśkę z niezapomnianego "Pana Wołodyjowskiego".

Jaśliska długo znajdowały poza filmowym szlakiem. - Zmieniło się to w 1988 roku, gdy Henryk Kluba nakręcił tu kilka scen do "Gwiazdy Piołun" - możemy przeczytać na internetowej projektu (KLIKNIJ).

Na początku XXI wieku do Jaślisk zawitał Dariusz Jabłoński, urzeczony prozą Andrzeja Stasiuka i jego "Opowieściami galicyjskimi". Ku swemu zdziwieniu reżyser odkrył, że znani mu z lektury bohaterowie są tutaj na wyciągnięcie ręki. Mieszkańcy wsi stworzyli w jego opowieści nader barwny drugi i trzeci plan, cierpliwie znosząc kręcone nawet po kilkadziesiąt razy duble.

W pamięć mieszkańców zapadli zarówno młody Maciej Stuhr – jako Janek traktorzysta, kochliwy Robert Więckiewicz, żywiołowa Słowaczka Zuzana Fialová i melancholijny Czech Jiří Macháček.

Obraz Jabłońskiego zaczął być określany mianem kultowego, a rynek, bar Czeremcha (filmowa Galicja) oraz wodospad w Iwli stały się obiektem wycieczek miłośników filmu.

W kolejnych latach do Jaślisk zawitały na krótko ekipy "Wołynia" Wojtka Smarzowskiego oraz czarnej komedii w koprodukcji polsko-francusko-belgijskiej "Wielkie zimno". Na nieco dłużej zatrzymała się tu też Małgorzata Szumowska kręcąca "Twarz" z Mateuszem Kościukiewiczem w roli głównej.

Później w Jaśliskach i jego okolicach Jan Komasa zobaczył idealny plan dla "Bożego Ciała". Opowieść, która wydarzyć mogłaby się wszędzie, dzieje się właśnie w Jaśliskach, a nominacja do Oscara sprawiła, że położoną w Beskidzie Niskim wieś i jej mieszkańców, znów licznie statystujących, mógł zobaczyć niemal cały świat.

Jak zapowiadają twórcy Podkarpackiego Szlaku Filmowego – jest on w trakcie tworzenia. A kolejne punkty na mapie wkrótce się pojawią.

Wersję drukowaną mapy, wraz z opisanymi miejscami, można za darmo dostać w GOK w Jaśliskach.

tom

Zdjęcia; krosno112.pl, Michał Woźny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ