Instalacja, która powstała na byłym składowisku odpadów przy ul. Białobrzeskiej, składa się z 1460 sztuk paneli fotowoltaicznych, które ułożone w pięciu rzędach zajmują powierzchnię ok. 30 arów.
- Chcieliśmy w sposób efektywny wykorzystać zrekultywowaną część składowiska - tłumaczy Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. I dodaje, że pomysł na budowę instalacji fotowoltaicznej to nic innego, jak kontynuacja strategii w kwestii wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby.
- Zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów ma określone zapotrzebowanie na energię elektryczną i zasilanie go tzw. zieloną energią przyniesie nam wymierne korzyści, zarówno ekologiczne, jak i finansowe - podkreśla Janusz Fic.
Farma fotowoltaiczna przy ul. Białobrzeskiej to kolejna inwestycja Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego w zakresie budowy własnych źródeł energii.
Energię elektryczną produkuje już 8 innych obiektów prądotwórczych, w tym m.in. 5 instalacji fotowoltaicznych, turbina wodna w Sieniawie, elektrownia biogazowa i elektrociepłownia na biomasę.
- W ten sposób spółka zapewnia już sobie około 95 procent energii, z własnej produkcji, potrzebnej do funkcjonowania wszystkich jej zakładów - informują władze miejskiej spółki komunalnej.
Wykonawcą inwestycji przy ul. Białobrzeskiej jest firma Archigon z Tarnowa. Planowany termin zakończenia prac to 30 kwietnia. Koszt przedsięwzięcia to prawie 2,2 mln złotych (brutto), z czego 30 proc. to dotacja z NFOŚiGW w Warszawie.
tom
zdjęcia: MPGK Krosno