Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraziła zgodę na realizację mikroprojektu pn. „Przywrócić zapomniane – wspólna historia pogranicza polsko – słowackiego”. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem przedstawiła dyrektor – etatowy członek Zarządu Powiatu Monika Subik. Wniosek Powiatu Krośnieńskiego złożony do Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V – A Polska –Słowacja 2014 – 2020 otrzymał pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do dofinansowania.
W dniu 22 lutego br. została podpisana umowa w sprawie dofinansowania mikroprojektu pomiędzy Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska, a Powiatem Krośnieńskim. Samorząd reprezentowali starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik, w imieniu Stowarzyszenia dokument podpisali prezes Zarządu Józef Jodłowski i wiceprezes Dawid Lasek.
Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko – słowackiego w oparciu o posiadane zasoby dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego oraz jego promocja. W ramach projektu zostaną stworzone warunki do prezentacji lokalnej kultury i dziedzictwa przyrodniczo – historycznego. Po stronie polskiej na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju zaplanowano utworzenie ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej z ziołami, natomiast w budynku adaptację pomieszczeń z przeznaczeniem na salki muzealne, w których będą prowadzone warsztaty przyrodnicze, historyczne, sportowe dla dzieci i młodzieży.
- Dom Wczasów Dziecięcych, położony w gminie uzdrowiskowej na styku kultur i tradycji, jest stworzony do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem bogactwa tej ziemi. Dlatego chcemy ożywić naszą placówkę, wykorzystać jej potencjał turystyczny i przywrócić bogatą historię związaną z tym miejscem. Zamierzamy przybliżyć świadomości lokalnej osiągniecia ludzi, którzy dobrze zapisali się na kartach historii. W pierwszym rzędzie postać związanej z Rymanowem Zdrojem współzałożycielki uzdrowiska hr. Anny Potockiej, organizatorki pierwszych kolonii lwowskich. Warto także przypomnieć historię Łemków, którzy żyli w tych okolicach – podkreśla starosta Jan Pelczar
Całkowita wartość mikroprojektu, który będzie realizowany z partnerem słowackim od marca do października 2021 roku, wynosi 210 686,64 zł, w tym 85 % stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 5 % wkład z budżetu państwa,, natomiast 10 % to wkład własny Powiatu.
red.