Konferencja prasowa zorganizowana przez podkarpackie przedstawicielstwo Platformy Obywatelskiej odbyła się 12 kwietnia przed Urzędem Województwa Podkarpackiego. Jako pierwsza głos zabrała Joanna Frydrych – Poseł na Sejm, która przytoczyła główne założenia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych opublikowane na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, w skrócie RFIL, to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
- Wspieramy nie tylko duże inwestycje – strategiczne dla państwa polskiego, ale również te lokalne – strategiczne dla każdego z nas. To przebudowa drogi za rogiem, doposażenie szpitala, budowa żłobka czy remont biblioteki – można przeczytać na stronie Kancelarii Premiera.
Posłanka Platformy Obywatelskiej w ostrych słowach skrytykowała sposób przyznawania dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak twierdzi, jest to podyktowane zależnościami pomiędzy partią rządzącą, a samorządami.
- Rząd nie dysponuje własnymi pieniędzmi, są to pieniądze publiczne, pieniądze obywateli. Również tych miast i gmin, które nie otrzymały wsparcia. Po raz kolejny te samorządy, gdzie nie rządzą politycy PiS tylko niezależni samorządowcy, nie otrzymały dotacji z tzw. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówiła podczas konferencji Joanna Frydrych.
Inwestycje lokalne to ważny impuls rozwojowy dla całego kraju. Za około 40% publicznych wydatków inwestycyjnych odpowiadają samorządy. Wśród beneficjentów są małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą miejsca pracy dla lokalnych społeczności. To do nich należy realizacja zadań inwestycyjnych samorządów.
- My dzisiaj mówimy dość dyskryminacji! Mieszkańcy miast i gmin, które nie otrzymały wsparcia, są dyskryminowani przez obecną władzę. Nie pozwolimy na dyskryminowanie obywateli! – kontynuowała posłanka.
Wśród krośnieńskich inwestycji, które nie otrzymają wsparcia finansowego z RFIL, jest instalacja fotowoltaiczna i hybrydowa na budynkach użyteczności publicznej, budowa przedszkola przy ul. Bohaterów Westerplatte oraz budowa odcinka drogi G od ul. Bieszczadzkiej do ul. Sikorskiego.
Natomiast Mieszkańcy Korczyny nie otrzymają rządowego wsparcia na budowę kanalizacji z Iskrzyni do Komborni, zaplecza sportowego w Czarnorzekach do biegów narciarskich i toru rowerowego Pumptrack.
- To tylko niektóre inwestycje, które nie zostaną zrealizowane. A przecież Covid dotknął wszystkie miasta i Gminy – podsumowała konferencję Joanna Frydrych.
red. Sławomir Farbaniec