Naprawa drogi dojazdowej do krośnieńskiego Szpitala, w tym odcinka wiodącego do Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie zorganizowany jest punkt poboru wymazów COVID-19 jest jedną z najpilniejszych potrzeb do zrealizowania w bieżącym roku. Ze względu na ponoszenie dodatkowych kosztów wynikających z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa, a także wprowadzony przez Szpital program naprawczy, placówka nie posiada obecnie środków, które mogłaby przeznaczyć na remont. W zaistniałej sytuacji władze Szpitala zwróciły się o pomoc do Prezydenta Miasta Krosna.
- Prośba odnosiła się do remontu drogi leżącej na działkach: stanowiących własność Gminy Miasto Krosno (wjazd do szpitala od strony Korczyny) oraz działkach (wjazd do Szpitala od strony Krosna), a także działkach będących we władaniu Szpitala – tłumaczą władze Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.
W obliczu pandemii COVID-19 droga dojazdowa do Szpitala staje się jednym z kluczowych miejsc dla mieszkańców całego powiatu. Ze względu na jej stan, przejazd jest utrudniony, na co zwracają uwagę mieszkańcy i pracownicy placówki. Nawierzchnia jest bardzo uszkodzona – ma wiele ubytków i kolein, a dotychczasowe prace prewencyjne nie zapewniają zadowalających efektów. Zwykle po okresie zimowym problem powraca.
Codziennie drogą przejeżdżają samochody prywatne, transport sanitarny, a także autobusy miejskie. Szczególnie w czasie pandemii, przy wzmożonym ruchu karetek pogotowia ważne jest, aby szybki i bezpieczny dojazd do Szpitala odbywał się bez kolizji i zakłóceń związanych ze złym stanem nawierzchni. Dodatkowo podzespoły samochodów sanitarnych narażone są na uszkodzenia, a od ich sprawności zależy w dużej mierze skuteczność ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
- 16 kwietnia br. Szpital otrzymał pismo od Prezydenta Miasta Krosna, iż najbardziej zniszczone fragmenty drogi będącej własnością Gminy Miasto Krosno zostaną sfrezowane i uzupełnione masą bitumiczną. Niestety w zakres prac nie weszła droga będąca we władaniu Szpitala, której aktualny stan nie tylko znacznie utrudnia dotarcie pacjentom (na szczepienie, czy wymazy) oraz pracownikom do Szpitala, ale także powoduje uszkodzenia mechaniczne pojazdów – dodają władze Szpitala.
red. Sławomir Farbaniec
fot. Krosno112.pl