Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej dróg obwodowych Przemyśla i Miejsca Piastowego z konsorcjum firm projektowych MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy).
Jak tłumaczy GDDKiA obie inwestycje o łącznej długości ponad 44 kilometrów, powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Dokumentacja projektowa obejmuje opracowanie studium korytarzowego, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przez pół roku prowadzony będzie także monitoring osuwisk.
Mariusz Błyskal, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA ds. Zarządzania Drogami i Mostami, informuje, że termin realizacji tych prac to 33 miesiące. Wartość umowy w przypadku obwodnicy Miejsca Piastowego opiewa na 10 688 700 zł.
- W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z zalewem bardzo dobrych informacji infrastrukturalnych jeżeli chodzi o województwo podkarpackie - podkreśla wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Przypomina, że w ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na mocy których 175 mln zł trafiło na Podkarpacie. - Miałem też szczęście podpisać programy inwestycyjne na budowę obwodnic Jasła, Brostka, Kołaczyc i Pilzna.
Czytaj też: Pojedziemy szybciej z Krosna do Tarnowa. Powstaną obwodnice Jasła, Kołaczyc, Brzostka i Pilzna
Wiceminister podkreśla, że podpisanie umów na przygotowanie obwodnic Miejsca Piastowego i Przemyśla, to kolejny krok, który przybliża do realizacji tych zadań. - Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe to dokument, w ramach którego zostanie wytyczony konkretny przebieg drogi obwodowej - tłumaczy Rafał Weber.
Budowa obwodnicy Miejsca Piastowego to zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. W jej ramach zostanie wybudowana nowa droga krajowa klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda), odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska, a także urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jej planowana długość to ponad 22 km. Jak tłumaczy rzeszowski oddział GDDKiA, obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego.
- To bardzo ważna inwestycja - podkreśla Mariusz Błyskal. Tłumaczy, że obejmuje swoim zakresem budowę drogi, która rozpocznie się przy węźle Iskrzynia (budowana S19) a zakończy się za Zarszynem.
Wiceminister Rafał Weber zaznacza, że budowy obwodnic Miejsca Piastowego i Przemyśla będą kosztochłonne. Zapewnia jednak, że są na te inwestycje przygotowane pieniądze. - Szacujemy, że obie będą kosztowały około miliarda złotych - mówi.
Rzeszowski oddział GDDKiA tłumaczy, że realizacja obwodnicy Miejsca Piastowego pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn. - A to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło - Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości.
Poseł Adam Śnieżek podkreśla, że obwodnice Miejsca Piastowego i Przemyśla przyczynią się do rozwoju regionu i otworzą Bieszczady i Beskid Niski dla turystów z całej Polski. Zaapelował by obwodnica Miejsca Piastowego, Rymanowa, Beska i Zarszyna sięgała aż do Sanoka. - Wtedy ten ruch na tej trasie będzie w pełni udrożniony - mówi.
Autor: Tomasz Jefimow